Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyonu için ilk adım atıldı

1964 yılında kapatılan Büyükada Rum Yetimhanesi, yıllardır kurtarılmayı bekliyordu. 48 yıl sonra yeniden mülkiyet hakkını kazanan patrikhane, tarihi yapının restorasyonu için ilk adımı attı. 

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2020 10:20
Değiştirme Tarihi: 02.10.2020 10:20
Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyonu için ilk adım atıldı

1898'de otel olarak inşa edilen "Prinkipo Palas" oteli, ruhsat verilmemesi üzerine 1900'lerin başında bir Rum tarafından satın alındı. Yetimhane olarak kullanılması şartıyla Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağışlanan yapı, 1964'te kapısına kilit vurulana kadar yaklaşık 6 bin Rum yetime yuva oldu. Ancak yetimhane, 50 yılı aşkın süredir yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. İstanbul Rum Ortodoks Patrikliği, Türkiye'den iadesini istediği yetimhanenin tapusunu 2010 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı sonucunda geri almıştı. 48 yıl sonra yeniden mülkiyet hakkını kazanan patrikhane, tarihi yapının restorasyonu için ilk adımı attı.

Yetimhanenin çizim rölevesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) iştiraki BİMTAŞ tarafından yapılacak. Öte yandan drone ve lazer tarama gibi uzaktan algılama metotları kullanılarak dijital belgeleme çalışmaları da yapıldı.

(DHA)