Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Bütün bulgular o terörü örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor'

"Bütün bulgular o terörü örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor"

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin, "Elimizdeki bütün bilgiler ve bulgular bunun DAEŞ terör örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor ama kesinleşmiş bir durum söz konusu değil." dedi.

29.06.2016 22:22

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısına ilişkin, "Dünkü saldırıda 41 kişi hayatını kaybetti 128 kişi tedavi altında. O kişiler içinde her dinden her ırktan kişiler var. Terör bütün insanlığı hedef aldı. Türkiye yıllardır bu konuyla karşı karşıya. Soruşturma devam ediyor çok önemli bulgular elde edildi. Bu konuda da bulgular değerlendirilerek bu ihanet ağı çözülecektir" dedi.

İçişleri Bakanı Ala, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen iftar programında şehit ve gazi yakınları ile korucularla bir araya geldi. Bakan Ala, "Ülkemizin birliği, milletimizin değerleri için hayatlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum" diyerek, başladığı konuşmasında Türkiye’nin iyileşme sürecine girdiği zamanlarda artan terör olaylarına dikkat çekti. Bakan Ala şunları söyledi:

"Türkiye ne zaman harekete geçse, o büyüklüğünün gerektirdiği adımları atmaya çalışsa çeşitli meseler ile etraftan, içerden, ittifaklar ile koalisyonlar ile saldırılar gerçekleşiyor. İşte dün kendi bölgesinde iyileşme, uluslararası ilişkilerde gelişme oldu, Türkiye’nin önü biraz daha aydınlandı, kötümser beklenti olanların biraz daha kırıldı ve ümitli olan milletimizin ümidi arttı. Hemen arkasından yine bir küresel terör saldırısı ile karşı karşıya kaldık. Bugün bu hadiseden dolayı milletimizi temsil ettiğimiz için Amerika’dan, Almanya’ya, Fransa’dan Hollanda’ya ve bir çok ülkenin güvenlikten sorumlu yetkilileri gerek mesaj göndererek gerek telefon ile arayarak milletimize taziyelerini ilettiler. Bizimle ortak acıyı paylaştıklarını söylediler. Ortak duygular içerisinde olduklarını ifade ettiler. Ama ben de hep Türkiye yıllardır terörle mücadele ediyor ve terörün dini, ırkı, milliyeti olmaz diyerek altını çiziyorum. Sizlerden taziyenin dışında ondan fazlasını bekliyoruz diye altını çizdim. Birlikteliğe ihtiyaç var."

Bakan Ala: Saldırı hakkında çok önemli bulgular elde edildi
Bakan Ala İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında 41 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Soruşturma devam ediyor çok önemli bulgular elde edildi. Bu konuda da bulgular değerlendirilerek bu ihanet ağı çözülecektir. Tarihi ve kimliği ile bir büyük milletin mirasçısı ve büyük bir devlet ve millettir. Bu bakımdan bu büyük milleti korumak için her birimiz çeşitli vesileler ile bedeller ödüyoruz" diye konuştu.

Terör politikası konusunda Türkiye’den daha kararlı ülke olmadığını vurgulayan Ala, terörü önleme konusunda çalışmalara tereddüt etmeden devam edeceklerini söyledi. Bakan Ala sözlerine şöyle devam etti;

"Bugüne kadar 144 ülkeden 49 bin 929 kişiye giriş yasağı koyduk. 98 ülkeden 3 bin 587 kişiyi de sınır dışı ettik. Bütün bu meseleler ortaya çıkmasın diye. Terör organizasyonları için bataklığa dönüşmüş bu ülkelere eğitim almak için gitmesinler, dünyanın başına bela olmasınlar diye tedbir alıyoruz. Dünyada Türkiye’den daha kararlı daha önemli tedbirleri alan ülke yok. Biz son derece kararlı, ne yaptığını bilen bir politikayla Türkiye düşmanlarının üzerine gerektiği gibi gidiyoruz. Bu konuda asla bir tereddüt ve duraksamamız yok. Bu şehitlere, gazilere ve bu ülkeye olan borcumuzdur."

Yorumlar | 0
üye profil