Bursa'daki dağ köyünün nüfusu koronavirüsten sonra 10 katına çıktı

Bursa Harmancık'ta yer alan bir dağ köyünün nüfusu koronavirüs salgını öncesi 4 kişiyken, salgın sonrası 10 katına çıktı. Mahalle muhtarı Ramazan Çetiner, "Pandemi nedeniyle vatandaşların birçoğu köye geldi" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2020 13:14
Değiştirme Tarihi: 11.12.2020 13:14
Bursa'daki dağ köyünün nüfusu koronavirüsten sonra 10 katına çıktı

Mart ayına kadar sadece muhtar ve imam ile eşlerinin yaşadığı kırsal Kocapınar Mahallesi'nin nüfusu 39'a çıktı. Konuyla ilgili konuşan Kocapınar Mahallesi muhtarı Ramazan Çetiner "Pandemi öncesinde kışın imam ve eşi, ben ve eşim 4 kişiydik. Pandemi nedeniyle vatandaşların birçoğu köye geldi. Böylece 2 haneden 14 haneye çıktık. Köyümüzde Allah'a şükür pandemiye rastlanmadı. Bunun sebebi de Bursa'dan veya ilçeden gelenlere, maske ve mesafe kuralına çok dikkat etmemiz" dedi.

"YAZIN DAHA FAZLA"

Yaz aylarında nüfusun daha fazla olduğunu bildiren Çetiner, "Burada herkes, 500 metrekare
ya da 1 dönüm kadar bir bahçe yapar. Bahçenin etrafına meyve ağaçları dikilir, ortasında da sebze olur. Sabah erkenden kalkılır, bahçeye serin havada sulamaya gidilir. Akşam üzeri ev işleri, odun kırma işleri yapılır" ifadelerini açıklamasını yaptı. 

Yakın zamanda mahallenin yolunun yapıldığını, köy odasının yenilendiğini anlatan Çetiner, ekmek fırını yapılacağı sözünü Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş'tan aldıklarını, sokaklara kaldırım taşı döşenmesini de talep ettiklerini sözlerine ekledi.

"BURADA İYİ HİSSEDİYORUM..."

Mahalle sakinlerinden 76 yaşındaki Salih Ay ise, Kocapınar'da doğup büyüdüğünü, gençliğinde çalışmak için buradan göç ettiğini anlattı. Kocapınar'da yeniden yaşamaya başlamalarını "kürkçü dükkanına dönmek" olarak nitelendiren Ay, "Eski gücümüz kuvvetimiz kalmadı ama ruhumuz, gönlümüz burada doğup büyüdüğümüzden burada iyi hissediyor. O yüzden burada ikamet ediyoruz. Bir tarafa gitmediğimiz için köyümüzde virüs, hastalık yok. Havası temiz, yememiz, içmemiz organik. Allah da koruyor, sıhhatimiz yerinde." değerlendirmesinde bulundu.

(AA)