Bursa'da vaka sayıları artınca yaptırımlar sertleşti! 4 kişinin hapsi isteniyor...

Gelen son dakika haberine göre, Bursa İnegöl Başsavcılığı, karantina kurallarına uymayarak halk sağlığını tehlikeye atan 4 kişi hakkında 1 yıl hapis istemiyle dava açıldığını duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 18:03
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 18:03
Bursa'da vaka sayıları artınca yaptırımlar sertleşti! 4 kişinin hapsi isteniyor...

Bursa'da vaka sayıları artınca yaptırımlarda sertleşmeye başladı. Bursa İnegöl Başsavcılığı, karantina kurallarına uymayan ve halk sağlığını tehlikeye atan 4 kişi hakkında 1 yıl hapis istemiyle dava açıldığını belirtti.

İnegöl ilçesinde koronavirüs testi pozitif çıkan ya da temaslı olduğu tespit edilerek, karantina uygulananlar, polis ve jandarma ekipleri tarafından kontrol ediliyor. Bu kontroller sırasında evlerinde bulunmayanlara para cezası kesilip, adli mercilere bilgi veriliyor. Savcılık da soruşturma başlatıyor . Bu kapsamda İnegöl Başsavcılığı bugün yazılı bir açıklama yaparak karantina kurallarını ihlal eden 4 kişi hakkında ceza davası açıldığını duyurdu.

"VİRÜSÜN BULAŞICILIK HIZINI ARTIRDIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR"

Açıklamada, "Covid-19 hastası ya da temaslısı olarak teşhis konulan ve evde izleme altına alınan şahısların kontrolleri, emniyet ve jandarma personeli tarafından yapılmaktadır. Son dönemde evde yapılan kontrollerde ilgililerin karantina tedbirine uymayarak evde bulunmadıklarının tespit edilmeye başlandığı, bu durumun kişinin hem kendi sağlığını hem de halk sağlığını ciddi manada tehlikeye attığı, virüsün bulaşıcılık hızını artırdığı tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, karantina kuralını ihlal eden 4 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesince 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı bildirildi.

Etiketler: bursa - koronavirüs - dava - hapis