Bursa'da 20 yıllık altın rezervi bulunan köyde arsa fiyatları uçtu: 5 katını verirlerse satarım

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Akalan köyünde 20 yıllık altın rezervinin olduğu tespit edildi. Daha önce kimsenin yüzüne bakmadığı köyde, arsaların fiyatı da bu haber sonrası bir anda 3 kat değerlendi. Emlakçıların uğrak yeri olan Akalan köyde büyük bir firmanın sondaj çalışması başlatacağı da belirtildi. Köylüler ise bu gelişmeler karşısında endişeli. Köy sakinleri, 'siyanür' tehlikesi nedeniyle bu duruma karşı çıkıyor.

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2021 12:10
Değiştirme Tarihi: 28.04.2021 12:10
Bursa'da 20 yıllık altın rezervi bulunan köyde arsa fiyatları uçtu: 5 katını verirlerse satarım

Rezervin bulunduğu alanda tarlaları olan köylülerin arsaları rezerv olduğunun duyulmasının ardından 3 kat arttı. Köye emlakçıların biri gidip diğeri geliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Akalan köyünde yaşayan Mustafa Bozkurt'un altın rezervinin bulunduğu alanda 2 tarlası bulunuyor. Daha önce kimsenin yüzüne bakmadığı tarlalara emlakçılar 2 katı fiyat verdi. Ama o bu duruma yanaşmadı 5 katı fiyat vermesi halinde tarlalarını satmayı düşünüyor. Köylülerin edindiği bilgiye göre bölgedeki rezerv 20 yıl yetecek kapasitede olduğu ve her vurulan kepçeden bir çeyrek altın büyüklüğünde altın çıkacak kapasitenin olduğu öğrenildi.

Bölgede tespit edilen 315 bin ton cevheri başka bir firma 2015 yılında çıkartmak istemiş köylülerin yaptığı eylemler sonucunda şirket madeni çıkartamamıştı. Geçtiğimiz yıl bölgeye başka bir firmanın araştırma yapmak için gelmesi üzerine ise köydeki emlak piyasası canlandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Altın rezervinin bulunduğu bölgede 2 tane tarlasının olduğunu ifade eden Mustafa Bozkurt, "Köyümüzde yoğun bir altın madeni olduğu söyleniyor. Rezervin olduğu bölgede 2 tane tarlam var burada altın madeni olduğunu geçen yıl öğrendik. 100 bin lira olan tarlama bir anda 150 bin lira vermeye başladılar. Ben de durumdan şüphelenip vermedim. Ama tarlalarımın değeri 5 katına çıkarsa hiç düşünmeden satarım. Köyden diğer vatandaşların da bölgede arsaları var emlakçılar sıklıkla gelip gidiyor. Sadece benim tarlaya 3 tane emlakçı gelip gitti. Tarlaları almak istediler ama anlaşamadık. Burada 20 yıl yetecek altın olduğu söyleniyor" dedi.

Kaynak: İHA