Bugün kandil mi? Regaip Kandili ne zaman? İşte 2021 dini günler takvimi

2021 yılına girilmesinin ardından birçok vatandaş kandil tarihlerini internet üzerinden araştırmaya başlamıştı. Üç Aylar'a girilmesiyle birlikte yılın ilk kandili olan Regaip Kandili hakkında tarih araştırması başladı. Kandil mesajı almaya başlayan vatandaşlar, 'bugün kandil mi?' sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, bugün kandil mi? Regaip Kandili ne zaman? İşte 2021 dini günler takvimi

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2021 10:44
Değiştirme Tarihi: 18.02.2021 10:44
Bugün kandil mi? Regaip Kandili ne zaman? İşte 2021 dini günler takvimi

Regaip Kandili ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, bugün gelmeye başlayan kandil mesajlarının ardından vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Yılın ilk kandili olan regaip Kandili bu akşam idrak edilecek. Milyonlarca Müslüman vatandaş bu akşam dini vazifelerini yerine getirecek ve bol bol ibadet edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimine göre, Regaip Kandili bugün ibadetler ve dualarla idrak edilecek. Müslümanlar bugün, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların habercisi Regaip Kandili'ni 2021'de karşılamanın huzur ve mutluluğunu yaşıyor.

REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ

Regaib Gecesi, ihsanlar ve ilahi tecellilere sahne olacağı bildirilen bir gecedir. Bu itibarla bu gecede yapılacak dua, istiğfar ve ibadet, günahların affına vesile olacaktır. Peygamber Efendimiz (sav) bu gecede yapılan duaların kabul olacağını şu hadis-i şeriflerinde bizlere bildirmiştir. "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur. Bu geceler Recep’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ ın yarısında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir."

2021 KANDİL TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 18 Şubat'ta Regaip Kandili idrak edilecek.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili 10 Mart'ta ve ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nin 27 Mart'ta idrak edilmesinin ardından, on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.