Bu taşları buldu! Bir gecede milyoner oldu...

Tanzanya'da yaşanan olay akıllara durgunluk verdi. Bir madenci kazı esnasında dünyanın en değerli taşları arasında yer alan tanzanit taşından kol büyüklüğünde 2 tane buldu ve bir gecede milyoner oldu.

Yayınlanma Tarihi: 25.06.2020 18:03
Değiştirme Tarihi: 25.06.2020 18:03
Bu taşları buldu! Bir gecede milyoner oldu...

Tanzanyalı madenci Saniniu Laizer, ülkede değerli taş kaçakçılığına karşı sıkı bir şekilde korunan madende kazı yaparken oldukça değerli olan 2 tane tanzanit taşı buldu. Dünyanın en değerli taşları arasında yer alan tanzanit taşını bulan madenci, bulduğu değerli taşları Maden Bakanlığına satan Laizer, karşılığında aldığı 7.74 milyar Tanzanya Şilini (yaklaşık 22 milyon 975 bin TL) ile bir gecede milyoner oldu.

DEVLET BAŞKANI MADENCİYİ TEBRİK ETTİ

Saniniu Laizer’i telefonla arayarak tebrik eden Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, “Bu küçük ölçekli madencilerin yararı ve ayrıca Tanzanya'nın zenginliğini kanıtlıyor” dedi.

Simanjiro bölgesinde bulunan Manyara’da taşları hükümete devreden Laizer ise, “Yarın büyük parti var” diyerek mutluluğunu paylaştı.

“OKUL İNŞA ETMEK İSTİYORUM"

Bundan sonraki planlarını anlatan Laizer şunları söyledi:

Bir alışveriş merkezi ve okul inşa etmek istiyorum. Bu okulu evimin yanına yapmak istiyorum. Buralarda çocuklarını okula götürmeye parası yetmeyen çok sayıda fakir insan var. Ben eğitimli değilim ama işlerin profesyonel bir şekilde yürütülmesini seviyorum. Bu yüzden çocuklarımın işi profesyonelce yürütmesini istiyorum

Eski yaşamını ve mesleğini terk etmeyeceğini belirten Laizer, sayıları 2 bini bulan ineklerine bakmayı sürdüreceğini söyledi.

52 yaşındaki Saniniu Laizer’in dört eşi ve 30’dan fazla çocuğu bulunuyor.

DÜNYANIN EN NADİR DEĞERLİ TAŞLARI ARASINDA

Laizer’den önce şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük tanzanit taşı 3.3 kilogramdı.

Sadece Tanzanya’da çıkarılan tanzanit taşı, koyu mor-mavi tonlarında oluyor. Dünyanın en nadir değerli taşları arasında gösterilen tanzanit madenlerinin 20 yıl içinde tamamen tükenebileceği belirtiliyor.