Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Bu köye ateş düştü

Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Yukarıbalcılar köyü, Gaziantep'teki terör saldırısında yakınlarını kaybetmenin acısını yaşıyor.

21.08.2016 21:31

Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Yukarıbalcılar köyü, Gaziantep'teki terör saldırısında yakınlarını kaybetmenin acısını yaşıyor. IŞİD'li olduğu değerlendirilen canlı bombanın saldırısında hayatını kaybedenlerin baba ocağı Yukarıbalcılar köyünde yas var.

Yukarıbalcılar köyünden çalışmak için Gaziantep'e giden ve Şahinbey ilçesine yerleşen yakınlarının düğününde yaşanan terör saldırısında, orada ikamet eden ve düğüne katılmak için köyden giden birçok akrabasını kaybeden köy sakinleri yasa boğuldu.

Büyükkane ve büyükbaba taziyeleri kabul ediyor

Sessizliğin hakim olduğu köyde büyük acı yaşanırken, hastalıkları nedeniyle köyde kalan hem gelin hem de damadın büyükanne ve babası, gözyaşları içerisinde taziyeleri kabul ediyor.

Büyükanne Asiye Durak, patlamada oğlu Süleyman Durak’ın da hayatını kaybettiğini belirterek, “Oğlum Süleyman bir hafta önce ablasıyla birlikte düğüne gitti. Gelin ve damat benim torunlarım oluyor. Bu köyden tüm erkekler ve kadınlar düğüne gitti. Sadece ben ve eşim hasta olduğumuz için gidemedik" dedi. Büyükbaba Haydar Durak ise çocuğunun ve akrabalarının öldüğüne inanamadığını anlattı.

Köyde yaşlılar ve çocuklar kaldı

Köyün İmamı Sebahattin Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylülerden birçoğunun Gaziantep'teki yakınlarının düğününe katılmak üzere oraya gittiğini belirterek, menfur saldırının ardından da köy halkının çoğunun Gaziantep'e gittiğini, köyde yaşlı kadın ve çocukların dışında kimsenin kalmadığını söyledi.

AA'nın haberine göre Ayhan şunları kaydetti:"Bunu yapanlara lanet ediyoruz. Milletimizin başı sağolsun. Bu insanlık dışı bir şeydir. Allah, Kur'an-ı Kerim'de, 'Bir Müslümanı bilerek katleden bir kişi dinden çıkmış oluyor.' diyor. Yani kafir oluyor. Bunu yapanlar da kafirdir. Allah belalarını versin. Olay yerindeki köylülerimizle sürekli görüşüyorum ama olayda köyümüzden kaç kişinin vefat ettiğiyle ilgili net bir bilgi yok. DAEŞ'tir, PKK'dır bu katliamları yapan herkese canı gönülden lanet ediyoruz. Bu katliamları yapanlar her kim olursa olsun onlara lanet olsun. Yeter çektiğimiz bu terör örgütlerinden."

Saldırıda gelini Süreyya Yağız ve 3 yaşındaki torunu Muhammed Yağız ile bazı akrabalarını kaybeden Besna Yağız, köydeki evine gelen yakınlarıyla Kürtçe ağıt yaktı. Gözünün yaşı durmayan Yağız, "Hepsi gitti, evimiz yıkıldı. Kapımız kapandı. Gelinim de ilerleyen günlerde yapılacak kardeşinin düğünü için Gaziantep'e gitmişti. Akrabamız oldukları için bu düğüne de katılmışlardı." dedi.

Köyümüz çöl araziye dönmüş, insan kalmadı burada

Yengesini ve dayısının çocuklarını kaybeden Gülsüm Toruman da "Annelerin yüreklerini yakmaya ne hakları var? Gencecik çocukları bırakıp gitti anneler. Birinin kolu kopmuş, birinin kafası, birinin eli. Cesetlerini tanıyamıyorlar. Allah sebep olanları kahretsin." diye konuştu.

Köylülerden Emrullah Ceylan, gelin ve damadın akrabası olduğunu ve nişan sırasında bu vahşetle karşılaştıklarını söyledi.

Olay hakkında net bir bilgiye sahip olamadıklarını aktaran Ceylan, şöyle devam etti: "Biz de durumun tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Ortada insanlık dışı bir şey var. Köyümüz çöl araziye dönmüş. İnsan kalmadı burada. Bekliyoruz,

yapacak başka bir şeyimiz de yok. Allah sonumuzu hayretsin. Elimizden bir şey gelmiyor. Allah sabır versin." ifadesini kullandı. Mesut Göktürk ise köylülerin genelde akraba olduklarını ve birçoğunun maddi sıkıntılar nedeniyle Gaziantep'e taşındığını belirtti.

Ajanslar

Yorumlar | 0
üye profil