Bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı? İşte 30-31 Ocak sokağa çıkma kısıtlaması saatleri

Her hafta olduğu gibi bu hafta sonu da koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecek. Bulaş riskini ortadan kaldırmak için alınan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının bu haftaki saatleri vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Peki, bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı? İşte 30-31 Ocak sokağa çıkma kısıtlaması saatleri.

Yayınlanma Tarihi: 28.01.2021 09:44
Değiştirme Tarihi: 28.01.2021 09:44
Bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı? İşte 30-31 Ocak sokağa çıkma kısıtlaması saatleri

Sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu için saat kaçta başlayacak sorusunun yanıtı, yüz binlerce vatandaşın merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Her hafta olduğu gibi bu hafta da koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt genelinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Peki, sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlayacak? İşte 30-31 Ocak sokağa çıkma kısıtlaması saatleri.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

Türkiye genelinde hafta sonu kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ilki 4-7 Aralık tarihlerinde yapıldı. Kısıtlamalar yaklaşık 2 aydır hafta sonları uygulanıyor.

Bu hafta sonu da 29 Ocak Cuma günü sokağa çıkma yasağı saat 21.00'de başlayacak. Kısıtlama 1 Şubat Pazartesi sabahı 05.00’e kadar kesintisiz sürecek.

ZORUNLU HALLERDE SEYAHATLER SERBEST

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı gün ve saatlerde, zorunluluğu bulunan kişilerin şehirler arası seyahat etmelerine izin verilecek.

İçişleri Bakanlığının genelgesinde belirtilen zorunlu haller şöyle:

"Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi).

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri.

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

Ceza infaz kurumlarından salıverilenler."

Vatandaşlar, genelgede belirtilen durumların varlığı halinde, toplu ulaşım araçları veya İçişleri Bakanlığının "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak şartıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı 30-31 Ocak hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saatleri
Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin, şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanmalarıyla mümkün olacak.

İşiyle ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet ve rezervasyon koduyla ibraz eden kişiler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gün ve saatlerde 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek birimleri aracılığıyla karşılanacak.