Bu geceden itibaren ücretsiz olacak

Bu geceden itibaren ücretsiz olacak

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, vatandaşa bayram müjdesini verdi. Bu gece yarısından itibaren köprü ve otoyollar ücretsiz olacak...

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın yaptığı açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren Kurban Bayramı sonrasına kadar karayollarının işlettiği köprü ve otoyollar ücretsiz olacak...

İlk müjde Başbakan'dan
Her bayram olduğu gibi en çok merak edilen konulardan biri bayram tatilinin kaç gün olacağıydı. Bu sorunun yanıtını bayram tatiline kısa bir süre kalan Başbakan Binali Yıldırım verdi. Bakanlar Kurulu'nun hazırladığı genelge ile kamu, kurum ve kuruluşlarının merakla beklediği Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu.

Kurban Bayramı hangi günler?
11 Eylül 2016 Pazar Arefe12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün)13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün)14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün)15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün)

Diyanet'ten 'Kurban' uyarısı
Diyanet İşleri Başkanlığı, yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşları hurafelere karşı uyardı. Uyarılarda, banka kredisiyle kurban kesilemeyeceği, kurban kanının alına sürülmesinin doğru olmadığı, kurban derisinin satılamayacağı veya kesen kasaba ücret olarak verilemeyeceği vurgulandı.

Kurban kesmenin mahiyeti ve hükmü
Kurban; bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesi olarak yapılan bir ibadettir. Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefi mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur.

Kurban kesimi hangi günlerde yapılır?
Diyanet İşleri Başkanlığı, kurbanların, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başladığını hatırlatırken "Hanefilere göre bayramın 3’üncü günü akşamına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak, kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şafilere göre ise 4’üncü günü gün batımına kadar kesilebilir. İster kurban niyetiyle olsun, ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefİlere göre yenmez. Ancak ,kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir" denildi.

Kredi kartıyla kurbanlık alınır mı?
Diyanet yaptığı açıklamada, kurban kesmekle mükellef olan kişinin kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabileceğini, bedelin kredi kartıyla ödenmesinin sorun oluşturmadığını kaydetti.

Bununla birlikte yapılan açıklamada "Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir" uyarısı yapıldı.

'Banka kredisiyle kurban kesilmez!'
Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı uyarıda, kurban kesmenin akıl sağlığı yerinde, ergen, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir müslümanın yerine getireceği mali bir ibadet olduğu ifade etti.

Bayram öncesi akaryakıta ÖTV ayarı...
Akaryakıt ürünleri, otogaz, madeni yağlar ve solvent olarak kullanılan petrol türevlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yeniden ayarlandı.

Bakanlar Kurulu'nda alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, benzin, motorin ve otogaz olarak kullanılan LPG için uygulanan ÖTV miktarları 20’şer kuruş yükseldi. Düzenlemeye göre, ÖTV tutarları litre başına 95 oktan benzin için 2.1765 liradan 2.3765 liraya, kurşunsuz benzin için 2.2985 liradan 2.4985 liraya, motorin çeşitleri için 1.5945 liradan 1.7945 lira ve 1.5245 liradan 1.7245 liraya yükseltildi. Karar kapsamında LPG’ye uygulanan ÖTV de kilogram başına 1.5780 liradan 1.7780 liraya çıktı.

Pompa fiyatlarını yüzde 4 etkileyecek!
Söz konusu ÖTV ayarlamasının, 2017 sonuna kadar bütçeye 10 milyar TL’lik katkı yaratacağı yorumları yapılırken, pompa fiyatlarına yansımasının yüzde 4 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, solvent nafta (çözücü nafta), diğer solventlerde ÖTV tutarı kilogram başına 2.2985 liradan 2.4985 liraya, organik karma çözücüler ve incelticilerle verniklerde bu tutar 0.7390 liradan 0.9390 liraya çıkarıldı. Benzolden kilogram başına alınan ÖTV 2.4985 lira, motor yağları hidrolik amaçlara mahsus sıvı yağlar 1.5007 lira olarak düzenlenirken, gaz yağından litre başına alınan ÖTV 0.9367 liradan 1.1367 liraya çıkarıldı.

Görüntülenme : 1959 Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 12:03:02

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin