BTK 120 bilişim uzman yardımcısı alımı yapacak! İşte başvuru şartları

BTK 120 bilişim uzman yardımcısı alımı yapacak! İşte başvuru şartları
Yayınlanma Tarihi: 11.11.2019 10:21 | Değiştirme Tarihi: 11.11.2019 10:21

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 120 uzman yardımcısı alımı yapacağını açıkladı. BTK uzman yardımcısı alımı için başvuru şartları merak ediliyor. Peki, BTK 120 bilişim uzman yardımcısı alımı şartları nelerdir?

Bilişim uzman yardımcıları, başta Ankara'daki merkez teşkilat olmak üzere çeşitli illerde görev yapacak. Yazılı sınav Ankara'da, merkez teşkilatı için 21-22 Aralık'ta, taşra teşkilatı için 28 Aralık'ta yapılacak.

Yazılı sınava katılacak adaylar ve sonrasında sözlü sınava girecekler, kurumun resmi internet sitesinde ilan edilecek.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Giriş sınavına katılmak isteyen adayların öncelikle kariyer.btk.gov.tr adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir. Adayların;

a) Başvuru formunun bilgisayar çıktısının imzalı ve fotoğraflı sureti,

b) Yükseköğrenim diploması veya mezuniyet belgesinin aslı veya kurumca onaylı örneği (edevlet çıktısı kabul edilir, denkliği olanlar denklik belgesini de ibraz etmelidir.),

c) KPSS sonuç belgesi 3 / 5 ile başvurularını 20 - 29 Kasım 2019 tarihleri arasında mesai saatleri içinde Kurumun merkez teşkilatının bulunduğu Eskişehir Yolu 10. Km. No: 276 Çankaya/ANKARA adresine şahsen ya da posta ile yapmaları gerekir. Posta ile yapılan başvurularda, istenilen belgelerinKuruma en geç son başvuru tarihi mesai saati bitimine kadar ulaşması şarttır. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.