Brezilya'da Devlet Başkanı Bolsonaro'dan koronavirüsle ilgili skandal sözler

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, koronavirüsle ilgili skandal sözlerine devam ediyor. Bolsonaro, bu kez de 'Sanki ölümler sadece koronavirüsten oluyor' diyerek tepki çekti. 

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 12:39
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 12:39
Brezilya'da Devlet Başkanı Bolsonaro'dan koronavirüsle ilgili skandal sözler

Brezilya, koronavirüs salgınında dünyada en çok ölümün görüldüğü ikinci ülke durumunda. Buna rağmen ülkenin Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgınla ilgili skandal sözlerine devam ediyor. Ülkede, 2021’in ilk gününden 18 Mart’a kadar 92 bin 53 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Günde ortalama 2 bin kişinin koronavirüse yenil düştüğü ülkede, aktif vaka sayısı 1 milyon 160 bini, salgının başından bu yana toplam can kaybı ise 287 bini geçti. Bolsonaro, ülkede kendisine karşı bir ‘savaş’ başlatıldığını belirterek, "Burada başkana karşı bir savaş başlatıldı. Sanki ölümler sadece koronavirüs yüzünden oluyor" açıklamasını yaptı. 

"ELBETTE HER ÖLÜME ÜZÜLÜYORUZ"

Bolsonaro, ülke çapında hastanelerin doluluk oranının yüzde 90’a çıktığını ifade ederek, bu doluluk oranının ne kadarının koronavirüsten olduğunu saptamaya çalıştıklarını belirtti. "Elbette her ölüme üzülüyoruz" diyen Bolsonaro, "Neden karantina diye bir şey var? Çözüm istiyoruz. Nüfusun işsizlikten muzdarip olduğunu görüyorsunuz. Bana koronavirüsle mücadelenin işe yaradığı bir ülke gösterin" dedi.

Öte yandan Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Jair Bolsonaro hükümetinin salgınla mücadele politikalarını eleştirerek, "Brezilya’da kontrol kalmadı" ifadelerini kullandı.

"ŞİKAYET ETMEYİ BIRAKIN"

Bolsonaro, daha önce de, "Koronavirüsten şikayet etmeyi bırakın. Daha ne kadar bu konuda ağlayacaksınız? Daha ne kadar daha evde kalacak ve her şeyi kapatacaksınız? Buna artık kimse dayanamıyor. Can kayıplarına üzülüyoruz ancak yine de bir çözüm bulmalıyız" sözlerini kullanmıştı. 

(DHA)