Brezilya Başkanı Bolsonaro'dan yeni bir korona açıklaması: "Sızlanmayı bırakın"

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, koronavirüs açıklamasıyla yine kriz yarattı. İşte o skandal açıklamalar... 

Yayınlanma Tarihi: 05.03.2021 13:37
Değiştirme Tarihi: 05.03.2021 13:37
Brezilya Başkanı Bolsonaro'dan yeni bir korona açıklaması: 'Sızlanmayı bırakın'

Dünyada en çok vakanın görüldüğü ülkelerinden biri olan Brezilya'da koronavirüse yakalananların sayısı 10 milyon 793 bini geçti. Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro koronavirüsün ülkedeki bilançosuna ilişkin şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Bolsonaro, “Şikayet etmeyi bırakın. Bu konuda daha ne kadar sızlanacaksınız? Daha ne kadar daha evde kalacak ve her şeyi kapatacaksınız? Buna artık kimse dayanamıyor. Can kayıplarına üzülüyoruz ancak yine de bir çözüm bulmalıyız” dedi. 

"DELİ ADAM"

Cumhurbaşkanı Bolsonaro açıklamaları ülkede krize neden oldu. Sao Paulo Valisi Jaoa Doria, Bolsonaro’nun açıklamasını " Deli bir adam. Problemlerle nasıl yüzleşeceğiz, her gün insanları ölürken izleyerek mi?” sözleriyle eleştirdi. Eleştirilerin dozunu artıran Doria, “Brezilya sağlık sistemi çökmek üzere. Ne yazık ki Brezilya şu anda iki virüsle savaşıyor; Koronavirüs ve Bolsonaro virüs. Bu Brezilyalılar için gerçekten üzücü” dedi. 

ÜLKEDE SON DURUM

Brezilya’da son açıklanan verilere göre toplamda 10 milyon 796 bin 506 kişi koronavirüse yakalandı. Ülkede ABD’den sonra dünyada 261 bin 188 kişiyle en çok can kaybının yaşandığı yer olarak kayıtlara geçti. Brezilya Sağlık Bakanlığı, ülkede 9 milyon 637 bin 20 kişi koronavirüsten iyileştiğini; 898 bin 298 aktif vakanın bulunduğunu, bunlardan 8 bin 318’inin durumunun kritik olduğunu duyurdu.

(DHA)