Boston Maratonu’na saldırısı ilk yılında anıldı

Boston Maratonu’na saldırısı ilk yılında anıldı
Yayınlanma Tarihi: 16.04.2014 01:17 | Değiştirme Tarihi: 16.04.2014 01:09

Boston Maratonu sırasında bitiş çizgisi yakınlarına yerleştirilen iki ayrı bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden 3 kişi çeşitli törenlerle anıldı.

Törene, aralarında saldırıda yaralananların ve olaya müdahale eden acil durum ekiplerinin de bulunduğu binlerce kişi katıldı. Saldırıdan sağ kurtulanların çeşitli konuşmalar yaptığı törende, "Boston güçlüdür" mesajı verildi. Törende ayrıca, olayda ölen ve yaralananlar anısına şarkı ve ilahiler okundu.Törene katılarak bir konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, "Sizden çok şey alındı ancak asla pes etmediniz. Amerika'nın azmini tüm dünyaya gösteren yüz, sizler oldunuz" diye konuştu. "Sizler, güçlü Boston'sunuz. Amerika'nın bu şehirle gurur duymasının sebebi de bu. Korkuya asla yenilmediniz" diyen Biden, bütün dünyanın, maratonda sıradan vatandaşların sıra dışı şeyler yaptığına şahit olduğunu dile getirdi.Hynes Veterans Memorial Convention Center'da düzenlenen anma töreni sonrası patlamaların gerçekleştiği Boylston Sokağı'na geçilerek saygı duruşunda bulunuldu.

"BOSTON YENİDEN KOŞMAYI SEÇTİĞİNİ GÖSTERECEK"Olayın yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, "Bir yıl önce 117. Boston Maratonu bir faciaya şahit oldu. O hafta 4 masum insan öldürüldü ve yüzlercesi de yaralandı" diyerek, bugün, patlamalarda hayatını kaybeden Krystle Campbell, Lingzi Lu, ve Martin Richard'ın yanı sıra, olayların devamında vurularak öldürülen polis memuru Sean Collier'in hatırlandığını dile getirdi. Obama, "Dualarımızı, halen iyileşmeye çalışanlara gönderiyoruz" ifadesinde bulundu.ABD Başkanı, "1 yıl sonra, yeniden ayakta durmayı, yürümeyi, dans etmeyi ve koşmayı öğrenerek bize ilham veren insanlara hayranlık ve saygı duyuyoruz. Atılan her yeni adımda ülkemiz, bir toplumun ve kentin direncini görerek etkilenmektedir. Ve önümüzdeki Pazartesi günü güneş Boylston Sokağı üzerinde yeniden doğduğunda, bir araya gelen yüz binlerce insan, yeniden koşmayı seçerek Güçlü Boston'un anlamını dünyaya gösterecek" dedi.