Boşanmak isteyen eşinin arabasının altına bomba yerleştirmişti! Türkiye'nin konuştuğu olayda yeni gelişme

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 18 Temmuz 2017 günü meydana gelen ve Türkiye'nin günlerce konuştuğu olayda son dakika gelişmesi yaşandı. Boşanma davası açan 41 yaşındaki eşi Yeliz Özgür'ün otomobilinin altına bomba yerleştiren 42 yaşındaki Sezai Özgür 19 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Mustafa Hayati Çalıcıoğlu, Yargıtay'ın bu olayı kasten adam öldürmeye teşebbüs olarak değerlendirdiğini dile getirdi. 

Yayınlanma Tarihi: 25.11.2020 09:50
Değiştirme Tarihi: 25.11.2020 09:50
Boşanmak isteyen eşinin arabasının altına bomba yerleştirmişti! Türkiye'nin konuştuğu olayda yeni gelişme

2017 yılında, boşanmak isteyen 1 çocuğunun annesinin otomobilinin altına, internetten araştırıp yaptığı bomba düzeneğini yerleştiren Sezai Özgür ile yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, bomba düzeneğini, ‘öldürmeye teşebbüs’ sayarak sanığın 19 yıllık hapis cezasını onadı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Boşanma davası devam ederken, Yeliz Özgür'ün avukatı Mustafa Hayati Çalıcıoğlu, karar ile adaletin yerini bulduğunu söyledi. Yerel mahkemenin kararına itiraz etmekte haklı olduklarını baştan beri bomba düzeneği yerleştirmesinin ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçunu oluşturduğunu savunduklarını anlatarak, şöyle dedi: 

"Sanığın bomba düzeneği yerleştirmesiyle ilgili yerel mahkeme öldürme kastı olmadığı gerekçesiyle sadece tehditten 4 yıl ceza vermişti. Biz bu kararı istinafa taşıdık ve karar bozuldu. İstinaf mahkemesi, izinsiz dinamit bulundurmaktan yani patlayıcı maddeden 5 yılı onadı ancak olayın ‘öldürmeye teşebbüs’ olduğunu değerlendirerek 14 yıl hapis cezası verdi. Yani sanık toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karşı taraf kararın bozulması için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay da 27 Ekim tarihinde istinaf mahkemesinin vermiş olduğu kararı onayladı sanığa verilen 19 yıl ceza kesinleşti. Sanık daha önceden sabıkası olduğu için 19 yıl net olarak hapis cezasını cezaevinde geçirmiş olacak."  

CİNSEL SALDIRI DAVASI SÜRÜYOR 

Avukat Çalıcıoğlu, olaydan 1 ay önce Sezai Özgürün, müvekkili Yeliz Özgür'ü aracıyla ormanlık alana götürerek cinsel saldırıda bulunduğunu ve bu nedenle açılan davanın da sürdüğünü söyledi. Müvekkilinin olayı gören muhtarın silahıyla sanığı etkisiz hale getirmesi sonucu kurtulduğunu ifade eden Çalıcıoğlu, "Tehdit ettiği için ilk başta şikayetçi olmayan müvekkilim hanım sonradan şikayetçi oldu. Bu olayla ilgili de cinsel saldırı davası sürüyor. Müvekkilim bu süreçte çok acı çekti. Öldürmeye kastı olan insanlar şiddet eğiliminde olabiliyor. Kadınlar, en ufak şiddet gördüklerine polise, adliyeye, savcılarımıza başvurularını yapsınlar, haklarını arasınlar. O konuda çekince göstermesinler." diye konuştu. 

Kaynak: DHA
 

Etiketler: bomba düzeneği