Boğaziçili üç öğrenciye Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda madalya

Dünyanın alanında en zorluları arasında gösterilen Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda (IMO) bu akademik yıl Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans programına yerleşen üç öğrenci büyük başarı elde etti.

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2021 18:53
Değiştirme Tarihi: 14.10.2021 18:53
Boğaziçili üç öğrenciye Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda madalya

Bu sene dünya çapından yaklaşık 120 ülkeden altışar kişilik milli takımların yer aldığı IMO'da, Türk Milli Takımı'ndan Yusuf Kağan Çiçekdağ ile Hayrettin Eren Yıldız bronz, Ömer Faruk Erzurumoğlu ise gümüş madalya kazandı. Lise dönemleri ulusal ve uluslararası Matematik olimpiyatlarına yoğun hazırlık süreçleriyle geçen başarılı genç Boğaziçililer, bu yıl bilgisayar mühendisliği programına yerleşseler de matematikle çift ana dal yapmak istediklerini dile getiriyor.

"İKİNCİ SORU ZORLADI"

Bronz madalya sahibi Hayrettin Eren Yıldız, bu yılki olimpiyatlarda soruların zorluk derecesinin bekledikleri gibi olmadığını ama buna rağmen ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söylüyor. Başarılı öğrenci, "Bu yıl hazırlanan sorular beklediğimiz gibi değildi. Genelde düzenlenen sınavda altı soru yer alır ve bunların zorluk derecesi gittikçe artar. Ancak bu sefer ikinci sorunun zor olması bizim dengemizi etkiledi. Bu soruya çok zaman harcamak zorunda kaldık ve bu da bizi biraz zorladı. Ama kendimizi toparlayarak elimizden gelenin en iyisini yaptık" diye konuşuyor.