Bodrum'un nüfusu katlandı! Yazlıkçılar ilçeye yerleşti!

Bodrum'a giden yazlıkçıların birçoğunun ilçeye yerleşmesiyle, 170 bin yerleşik nüfusu olan ilçenin kış nüfusu yaklaşık 400 bine yaklaştı. Bodrum’da kalacakların nüfuslarını ilçeye aldırmalarını talep eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Çünkü yazlık beldeler, kış nüfusuna göre ödenek alır" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2020 15:28
Değiştirme Tarihi: 22.09.2020 15:29
Bodrum'un nüfusu katlandı! Yazlıkçılar ilçeye yerleşti!

Koronavirüs salgını nedeniyle Bodrum’da ikinci konutu olan yazlıkçılar ilçeye akın etti. Böylece 175 bin nüfuslu Bodrum’un nüfusu yaklaşık 400 bin oldu. İlkbahar aylarında Bodrum’a gelen yazlıkçılar, sonbahar olmasına rağmen ilçeden gitmedi. Trafik yoğunluğu, sahil yoğunluğu geçen yıl eylül ayına göre 2’katına çıktı. Birçok yazlıkçının ise koronavirüs salgını bitene kadar Bodrum’daki evlerinde yaşayacakları öğrenildi.

"FAZLA ETKİLENMEDİK"

Konuyla ilgili açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Yaz sezonunda salgından fazla etkilenmedik. Yaz sezonunu çok iyi bir şekilde geçirdik. Türkiye’nin bir çok yerinde vakalar artarken Bodrum’da vaka ya hiç olmadı bazen de stabil kaldı. Bundan sonra da gerekli önlemleri alarak Bodrum’un güvenli bir kent olarak kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde yaz dönemiyle de birlikte artan nüfusa göre yaptığımız denetimlerde sosyal mesafe kuralları, maske ve hijyen kurallarının hepsi bizim gözetimimiz altında tutuldu. Plajlarda, Pazar yerlerinde, sosyal alanlarda, işletmelerde büyük çaplı denetimler yaptık. Bulaşma riskini önlemek için bizim üzerimize düşen önlemleri aldık” diye konuştu. 

"NÜFUSUMUZ 2 KATINA ÇIKTI"

Büyük firmaların sadece Bodrum’da şubeleri olduğunu ve bunun Bodrum ekonomisini etkilediğini sözlerine ekleyen Ahmet Aras, “Bodrum çok önemli bir turizm merkezi aynı zamanda çok büyük bir ekonominin de döndüğü bir alan burada da faaliyet gösteren şirketlerin birçoğunun merkezi Büyükşehirlerde İstanbul ve Ankara’da hep burada şube olarak faaliyet gösteriyorlar. Büyük oteller, yatırımcılar ve inşaat firmaları bu şekilde. Burada kayıtlı olan şirketlerde var ama bunun önemli bir kısmı ana kentlerde. O firmalarında burada ticaret odasına kayıt yaptırmaları vergilerini bur da ödemeleri burada kazandıkları gelirden Bodrum’a da pay bırakmaları doğru olur diye düşünüyorum” bilgilerini paylaştı. 

(İHA)