Bodrum Belediye Başkanı Aras'ın isyanı: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmez

Tam kapanma öncesi Bodrum'a gelenlere isyan eden Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Hazırlığımız yok, bir anda kaosla karşılaştık. Bu kadar araca yollarımız yetersiz kalıyor. Suyu idareli kullanmazsak bitebilir, sağlık hizmetimiz kendimize ancak yetiyor” dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2021 09:29
Değiştirme Tarihi: 30.04.2021 09:29
Bodrum Belediye Başkanı Aras'ın isyanı: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmez

Tam kapanma sürecini Bodrum'da geçirmek isteyenler, bölgeye akın etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçenin bu kadar kalabalığa hazır olmadığını söyleyerek, şunları belirtti: 

"KAOSLA KARŞILAŞTIK"

"Normalde bu nüfus Bodrum için 2025 yılında tahmin ediliyordu ama salgın 4 sene geri çekti. Hazırlıkları yapamadan birdenbire kaosla karşılaştık. Şu anda Bodrum'da bir kaos olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. En büyük korkumuz gelenlerin bize bulaşı taşıması ve vakaları arttırması. Bodrum'daki sağlık hizmetimiz sadece kendi nüfusumuza göre dizayn edilmiştir. 30 civarında yoğun bakım yatağımız, 300 civarında da hastane yatağımız var. Eğer bu sayı artarsa, bulaş çoğalırsa buradaki sağlık sistemi yetmeyecektir. Herkesin çok dikkatli olması lazım, sokağa çıkmaması lazım. Herkesin evinde kendi güvenliğini alarak dışarı çıkmaması lazım. 'Markete gideyim, yeni geldim' diye düşünürse biz bu salgını tutamayız. Bu kaosu yaşamaya devam ederiz. Bir isteği olan olursa belediyeye ulaşsın biz gereken servisi yaparız.

"BU KALABALIĞI KALDIRAMAYIZ"

Nüfusumuzun 500 bin civarında olduğunu tahmin ediyorduk. Şu an son 3 günde çok giriş olduğu söyleniyor ama bu trafiği biz zaten yaşıyoruz. Her yerde alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Bodrum'da bir şantiye görünümü var. Bu kalabalık çok daha fazla talepte bulunacak. Su ile ilgili sadece sıkıntı hacminin yetmemesi değil borulardaki patlaklarla ilgili ciddi bir sıkıntı var. Son günlerde bakım işleri yoluna girdi. Çok büyük bir patlakla karşılaşmadık. Eğer bu patlaklar olmazsa su iyi kötü şu andaki nüfusa yetecektir. Suyu idareli kullanmazsak, tasarruflu kullanmazsak ve patlaklarla heba edersek zaten yetmeyecek. Mumcular Barajı iyi bir noktada değil. Bodrum'da dar sokaklar var, geniş yollar yok. Artık vatandaşlarımız bu kalabalıkta bir yerden bir yere giderken belli bir süre geçireceklerini farkında olarak yola çıksınlar. Madem Bodrum'da yaşamak istiyorsunuz, gecikmeyi de tolere etmeniz lazım. Bodrum'da yolları genişletemeyiz. Trafik analizleri yapıyoruz, düzenlemeler yapılacak ama buna rağmen Bodrum bu kalabalığı kaldırmaz. Yeni yol açarsak daha fazla araç gelir.”

Öte yandan Başkan Aras, ilçeye son 3 günde, günde en az 8’er bin aracın giriş yaptığını belirtti. 

(DHA)