BM, koronavirüs salgınının dünyanın yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirveye çıkmasını bekliyor

Koronavirüs salgını ile tüm ülkelerin mücadele ettiği şu günlerde Birleşmiş Milletler'den koronavirüs ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Edinilen son dakika bilgilerine göre; BM koronavirüs salgınının dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşmasının beklendiğini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2020 09:25
Değiştirme Tarihi: 07.05.2020 09:25
BM, koronavirüs salgınının dünyanın yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirveye çıkmasını bekliyor

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreter Antonio Guterres'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için mart ayında açıkladığı 2 milyar dolarlık küresel yardım planını genişletti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, salgının dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşacağını tahmin ettiklerini belirterek, en büyük yıkımın ve istikrarsızlığın da yine bu ülkelerde hissedileceğine dikkati çekti.

6,7 milyar dolarlık yardım çağrısı

Bu ülkelerde bir an önce önlem alınmazsa salgının çatışma, yoksulluk ve kıtlığa neden olacağı uyarısında bulunan Lowcock, salgının savunmasız ve kırılgan ülkelerde yayılmasının engellenmesi için 6,7 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

BM yardım programlarına salgınla mücadele döneminde Benin, Cibuti, Liberya, Mozambik, Pakistan, Filipinler, Sierra Leone, Togo ve Zimbabve olmak üzere 9 yeni ülke daha eklendi. 

AA