Black Friday nedir? 2019 Kara Cuma indirimleri ne zaman?

Black Friday nedir? 2019 Kara Cuma indirimleri ne zaman?
Yayınlanma Tarihi: 19.11.2019 23:46 | Değiştirme Tarihi: 19.11.2019 23:46

Black Friday, dünya çapında pek çok marka ve firma tarafından indirim yapılan ve tüketicilerin merakla beklediği bir gün. Ülkemizde de kara cuma ismi tepki görmesi sonrasında efsane cuma olarak adlandırılıyor. Peki, kara cuma indirimleri ne zaman başlıyor?

Alışveriş meraklıları tarafından merakla beklenen Black Friday ya da Kara Cuma veya Efsane Cuma indirimleri için geri sayım başladı. Dünya çapında birçok firma tarafından ciddi şekilde yapılan indirimler heyecanla bekleniyor. Peki, Black Friday kara cuma indirimleri ne zaman?

BLACK FRIDAY NEDİR?

Black Friday, ABD kaynaklı bir indirimli alışveriş kampanya zamanıdır. ABD'de mağazalar Kara Cuma gününe özel olarak daha erken açılır ve daha geç kapanır. Bunun dışında internetten satış yapan e-ticaret siteleri de bu güne özel indirimler yaparlar. 

Kara Cuma, orjinal adı Black Friday olan ve ABD’de Şükran Günü’nden sonraya denk gelen ilk Cuma günü gerçekleştirilen bir alışveriş kampanyasıdır. 

KARA CUMA NE ZAMAN?

Kara Cuma veya Efsane Cuma, bu sene 29 Kasım Cuma günü başlayacak. Kampanyaların yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor.

NEDEN BLACK FRIDAY DENİLMİŞ?

Kara Cuma denilmesinin sebebi ise, 1961 yılında Philadelpia’da alışverişten dolayı oluşan trafik ve çıkan zorluklar nedeniyle gazetelerin Black Friday manşetleri atmalarıdır. Yıllar geçtikçe Black Friday perakendecilerin indirim yaptıkları günün adı olarak anılmaya başladı.