Bitcoin kaç TL, Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne kadar oldu? Bitcoin alınır mı?

Son bir aydaki yükselişiyle ana akım ve sosyal medyanın gündeminde olan bugün itibariyle 41 bin dolara TL paritesinde de 310 bin liraya dayanan lider kripto para Bitcoin'de herkes internette fiyat ve alım/satım sorgulatması yapıyor. Kullanıcıların ilgi odağının kaydığı yeni çapın yatırım aracı Bitcoin'de son durum ne? Bitcoin'e yatırım yapılır mı?

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2021 14:54
Değiştirme Tarihi: 08.01.2021 14:54
Bitcoin kaç TL, Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne kadar oldu? Bitcoin alınır mı?

2017’nin Aralık ayında 20.000 dolara yaklaşan ancak bu seviyeyi aşamayan Bitcoin, 2020'nin son aylarına kadar dalgalı bir seyirle geldi. BTC, Mart ayında koronavirüs etkisinden sonra 10 ayda yukarı bir ivmeyle hareket etti ve son 25 günde inanılmaz bir yükselişle önce 20 bin doları, sonra sırasıyla 30 bin dolar ve son olarak da 40 bin doları aşarak 41 bin dolara ulaştı. Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin büyük borsalardan 41 bin 100 dolardan Türk Lirası paritesinde ise 300 bin liradan alıcı buluyor.

Yeni yatırım alanı olarak görülen ve piyasa değeri bakımından Facebook ve Apple gibi devlere yaklaşan Bitcoin'i ABD’li banka JPMorgan, son günlerde BTC’yi altınla kıyaslıyor. Bankanın stratejistleri, Bitcoin'in 146.000 dolara ulaşabileceğinden bahsederken bunun için piyasa değerinin 4,6 kat artması gerektiğini öne sürdüler. Toplam kripto para piyasasının değeri ilk kez 1 trilyon doları aşmıştı.

Bitcoin nasıl alınır?

Kullanıcılar, internette Bitcoin'in nasıl alınıp/satılacağını merak ediyor. Bitcoin almak için herhangi bir borsada kişisel bilgilerinizle hesap açmanız ve banka hesabınızı tanımlananız yeterli. İstediğiniz miktarda parayla yatırım yapabilme olanağıyla yatırım kolaylığı sağlayan Bitcoin'i yerli ve yabancı borsalardan satın alabilirsiniz. Yatırım yapabileceğiniz borsalar aşağıdaki gibi...

YERLİ BORSALAR

BTCTurk
Paribu
Thodex
Bitturk
ICRYPEX
Koinim
Bitlo
Bitci

YABANCI BORSALAR

Binance
Coinbase
Bitfinex
Bittrex
Cex.io
Poloniex
Kraken