Birleşik Krallık’tan koronavirüs kararı! "Karantina olmadan Türkiye'ye seyahat edilebilir"

Koronavirüs sebebiyle Birleşik Krallık'ta çok sıkı önlemler alınmaya devam ediliyor. Uluslararası seyahat ile ilgili alınan kritik kararla İngiltere, karantina uygulaması olmadan seyahat edilebilecek ülkeler listesini daralttı. Listede Türkiye de var. 

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2020 11:46
Değiştirme Tarihi: 25.09.2020 11:46
Birleşik Krallık’tan koronavirüs kararı! 'Karantina olmadan Türkiye'ye seyahat edilebilir'

Birleşik Krallık, koronavirüs önlemleri kapsamında bir karar daha aldı. İngiliz bakanlar, yeşil liste olarak adlandırdıkları ve herhangi bir karantina ya da test istenmeden gidilecek ülkelerin sayısını azalttı. Söz konusu listeden Danimarka, İzlanda, Slovakya ve Karayip adası Curacao çıkarılırken, yeşil listede yer alan ülke sayısı da 9’a düşürüldü.

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR? 

Türkiye'nin listedelki durumunda değişiklik yapılmadı. Yayınlanan güncel listede; Almanya, İtalya, Türkiye, İsveç, Polonya, Liechtenstein, San Marino, Cebelitarık ve Yunanistan (adalar hariç) var. Birleşik Krallık’ın “yeşil listesinde” 60’dan fazla ülkenin olduğunu yazan İngiliz basını, “Bu ülkelerden dönenlerde karantina şartı aranmıyor fakat büyük çoğunluğunun kendi kısıtlama, karantina ve yasakları mevcut” yorumunu yaptı.

YUNANİSTAN'A YASAK YOK

İngiliz yetkililer, her 100.000 insanda 20 vaka görülen ülkelere karantina ve test zorunluluğu getiriyor. Bu kapsamda Yunanistan’da her 100.000 insanda ortalama 20.9 vaka görülmesine rağmen İngiltere’nin bu ülkeye yasak getirmemesi kafaları karıştırdı. 

BAKAN DUYURDU 

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps güncel listeyi dün gece kamuoyu ile paylaştı. Son iki ayda “yeşil listedeki” ülkelerin çok net bir şekilde azaldığına dikkat çeken İngiliz basınının haberlerinde “İki ay içerisinde İspanya, Fransa, Hırvatistan, Slovenya, Macaristan, Belçika, Avusturya, İsviçre, Çekya, Hollnda, Malta ve Portekiz’e yasaklar getirildi” denildi. Shapps, “Veriler bizim Danimarka, Slovakya, İzlanda ve Curacao’yu listeden çıkarmamız gerektiğini gösteriyor. Eğer bu ülkelerden gelirseniz, 14 günlük karantinaya girmek zorundasınız. Bu hafta Seyahat Koridoru listesine yeni ülkeler eklenmeyecektir” açıklamasını yaptı.