Bireysel Emeklilik Sistemi değişiyor! Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor

Bireysel Emeklilik Sistemi değişiyor! Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor
Yayınlanma Tarihi: 04.11.2019 10:14 | Değiştirme Tarihi: 04.11.2019 10:14

Bireysel Emeklilik Sistemine için önemli değişiklikler için harekete geçildi.. Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre; bireysel emeklilik sistemindeki kişilere devlet desteği yaşa göre değişiklik gösterecek. İşte tüm detaylar...

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan programda, dünya ekonomisindeki gelişmelere ve temel göstergelere yer verildi.  Programda, Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2020 yılı hedefleri sıralandı.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ'NDE (BES) NELER VAR?

“Eğitim”, “Sağlık”, “Adalet”, “Güvenlik”, “Çevre”, “Temel Hak ve Özgürlükler”, “Sivil Toplum Kuruluşları”, “Aile ve Kadın”, “Afet Yönetimi”, “Kültür ve Sanat”, “İstihdam ve Çalışma  Hayatı” gibi başlıklarda amaç ve hedeflerin paylaşıldığı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, 403 sayfadan oluşuyor. Buna göre Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yeni düzenleme geliyor. BES’te yapılan yeni düzenlemeye göre gençlere sağlanan devlet katkısı artacak ve devlet destekleri yaşa göre değişecek.

İşte düzenlemenin yer aldığı o karar:

Haber ile ilgili metin girin!.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) NEDİR?

Bireysel emeklilik sistemi, kısaca BES; kişilerin aktif çalışma süreleri içerisinde, emekli olduktan sonra daha iyi bir hayat yaşayabilmeleri adına gelir elde etmelerini sağlayan özel emeklilik sistemidir. BES uygulamasında, çalışanların prime kazançlarının %3’lük kısmı aktarılacaktır. Ancak kişiler istediği takdirde bu oran artırılabilir. Sisteme yatırılan primlere karşı devlet; %25 oranında katkı sağlamaktadır. Ancak alınacak olan bu tutar için belirli bir sınır vardır. Kişilerin alabileceği en yüksek katkı payı ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’i kadardır. 2019 yılı için bu tutar 7.675,20 TL’dir. Devlet katkısı limit hesabı katılımcı bazında yapılır.