Birçok ilde görülen mutasyonlu virüs sonrası yeni kısıtlamalar gelir mi? Kritik açıklama

Toplum bilimleri üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutasyonlu virüs tehlikesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Virüsün görüldüğü şehirlerde yeni kısıtlamaları düşünmek gerektiğini vurgulayan İlhan, şu an böyle bir durumun söz konusu olmadığını çünkü mutasyonlu virüsün Türkiye'nin her yerinde olduğunu belirtti. İlhan,  'Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 06.02.2021 11:57
Değiştirme Tarihi: 06.02.2021 11:59
Birçok ilde görülen mutasyonlu virüs sonrası yeni kısıtlamalar gelir mi? Kritik açıklama

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'da görülen mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'de görülmesi vatandaşları tedirgin etmeye başladı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan, "Bakanımız, Afrika'dan ve Brezilya'dan da gelen mutant virüslerin ülkemizde göründüğünü söyledi. Demek ki mutant virüs ülkemizde de farklı yerlerde görünüyor, yayılma riski artıyor gibi düşünmek gerekiyor. Mutant virüsün en büyük sorunu daha bulaşıcı olması. Daha bulaşıcı olması önlemlere en az bir kat daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor açıkçası" dedi. 

Peki yeni kısıtlamalar gelecek mi? Prof. Dr. İlhan bu konuyla ilgili ise şunları söyledi: Mutasyonun yoğun olduğu yerler varsa bu illerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir elbet; ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz, bazı esnaf grubumuz zorlanıyor, insanlarımız evde kalmaktan sıkıldı; ama şimdi kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil, hepimizin de şahit olduğu üzere. Kurallara uymazsak mutant virüsün her ilde yayılımı söz konusu olur" 

Prof. Dr. İlhan, İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs gibi Güney Afrika ve Brezilya'dakinin de bulaştırıcılığının yüksek olduğuna ilişkin bilgiler geldiğini belirtti. Mutasyonlu koronavirüse karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlhan, "20 civarı ilimizde mutasyonlu virüs görüldü, artık bu noktadan sonra vatandaşlarımızın kapalı ortamda bir araya gelmekten çekinmesi gerekiyor. Hafta sonu kapalı ortamda birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, turistik yerlerde birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, ev kiralama, hafta sonu bir arada olma, tatil yapma gibi anlayışlardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA