Başbakan HDP'li o vekilin hesabını sordu

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2016 13:34
Değiştirme Tarihi: 23.02.2016 14:22

Başbakan Davutoğlu: Bir intihar bombacısının taziyesine katılmak en büyük ihanettir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara saldırısını TAK'ın üstlenmesiyle ilgili olarak "Sağlam kanıtlarımız var YPG'yi aklamak ve batıdan desteğini kaybetmemesi için yapılan bir üstlenmedir" dedi.

Davutoğlu intihar bombacısının taziyesine katılan HDP'lilere sert tepki göstererek, "HDP yetkili organları, bu konuda milletimize bir açıklama yapmak zorundalar. Bir intihar bombacısının, kan dökmüş, eli kanlı bir katilin taziyesine katılmak, onu saygıyla anmak, insanlığa yapılabilecek en büyük ihanettir. "

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada,  "Bu partinin (HDP) yetkili organları, bu konuda milletimize bir açıklama yapmak zorundalar. Bir intihar bombacısının, kan dökmüş, eli kanlı bir katilin taziyesine katılmak, onu saygıyla anmak, insanlığa yapılabilecek en büyük ihanettir" ifadelerini kullandı.

Ankara'daki terör saldırısı

Davutoğlu, Ankara'daki terör saldısı ile ilgili olarak da "Suriye'nin kuzeyindeki terör yuvalanmalarına karşı mücadelemize başından beri karşı çıkanlar Ankara'daki terör saldırısı sonrasında artık gerçeği görmek zorundadır" dedi.

Kanıtların çok açık ve net olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Ortada su götürmez bir gerçek var. Bu olay PKK-YPG işbirliği ile planlanmış ve gerçekleştirilmiştir" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye yönelik bu terör örgütlerinin hedefleri hepimiziz. Hepimiz de adı ve sanı ne olursa olsun, bu terör örgütlerine karşı birikte olmak zorundayız."

"Bütün siyasi partilerimize çağrıda bulunuyorum"

Başbakan Davutoğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere bütün siyasi partilerimize çağrıda bulunuyorum" diyerek, "Gelin hemen, bu hafta içinde, darbe dönemlerinde çıkarılmış olsun olmasın, kanun ve genelgelerimizde yer alan bütün antidemokratik hükümleri ayıklamaya yönelik bir ortak komisyon kuralım. Hemen ve derhal, bugün kuralım. Bunun lafını etmek yerine adımını atalım" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Elbette yeni anayasanın her dört partinin iştirak ettiği yüksek düzeyde bir temsille yazılmasını tercih ediyoruz. Ancak CHP komisyona katılmaktan imtina ederse, diğer iki partiyle oluşturacağımız komisyonla da Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni anayasanın yazılabileceğine ve bu anayasanın da hiçbir meşruiyet açığına sahip olmayacağına inanıyoruz."

 "Milletimize verdiğimiz yeni anayasa sözünü yerine getirmekte kararlıyız"

Başbakan Davutoğlu, "Bütün bu samimi çağrılarımıza ve iyi niyetli çabalarımıza rağmen, siyasi partilerimiz yeni anayasa konusunda bir uzlaşmaya varamazlarsa, biz AK Parti olarak, milletimize verdiğimiz yeni anayasa sözünü yerine getirmekte kararlıyız" dedi.

AA