Bir 'Bale' Bunlara Bedel

Yıldız oyuncu Bale'in bonservisine verilen 100 milyon avro, futbol tarihinin transfer rekoru olarak kayda geçerken, miktarın yüksekliği son günlerin en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

Yayınlanma Tarihi: 05.09.2013 12:52
Değiştirme Tarihi: 05.09.2013 12:50
Bir 'Bale' Bunlara Bedel

Yıldız oyuncu Bale'in bonservisine verilen 100 milyon avro, futbol tarihinin transfer rekoru olarak kayda geçerken, miktarın yüksekliği son günlerin en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

Galli sol kanat oyuncusu Bale'e ödenen bonservis bedeli ile satın alınabilecekler listesi göz önüne alındığında, çarpıcı birçok örnek dikkati çekiyor.

Afrika'daki 170 bin kişinin kazancına denk

Açlık ve fakirlikle mücadele eden Afrika kıtasındaki Zimbabve, Burundi, Liberya gibi ülkelerde 100 milyon avro, tahmin edilenden de daha fazla anlam içerebiliyor. 100 milyon avro, yılda kişi başına düşen gelir baz alındığında, bu rakamın sadece 589 avro olduğu Zimbabve'de yaklaşık 170 bin kişinin kazancına denk geliyor. Burundi, Liberya, Eritre gibi ülkelerde de bu sayı, yüzbinlerin üzerini buluyor. Bu miktarla ayrıca, 16,4 milyon kilogram kırmızı et alınırken, ortalama bin ile 3 bin kişinin yararlandığı 40 bini aşkın su kuyusu açılabiliyor.

İspanya'da 3 binin üzerinde kişinin yıllık maaşına bedel

Bale'e ödenen transfer ücreti, son yıllarda Avrupa'daki ekonomik krizin en çok etkilediği ülkeler arasında yer alan İspanya'da da 3 bin 263 kişinin yıllık ortalama gelirine eşit.

Süper Lig'deki 15 takımdan daha değerli

Alman internet sitesi Transfermarkt'ın verilerine göre, Spor Toto Süper Lig'de 3 büyüklerin dışındaki 15 takımın her birinin pazar değeri 100 milyon avronun altında bulunuyor. Bu da 24 yaşındaki Bale'in, 15 takımın her birisinin kadrosundaki oyuncuların toplam değerinden fazla bir maliyete sahip olduğunu gösteriyor.

Dünya Kupası hasılatına bedel

Bale'a ödenen transfer bedeliyle Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'nın en pahalı biletinden 2 milyon 30 bin adet alınabiliyor. Turnuvaya ortalama 2,5 milyon kişinin geldiği göz önüne alındığında, Galli futbolcunun maliyeti bir Dünya Kupası'nın hasılatına bedel oluyor.

Önemli sayıda spor tesisi yapılabiliyor

Ortalama bir atletizm pistinin maliyeti 15, olimpik ölçülerde olanların ise 30 milyon lirayı buluyor. Bale'nin transfer ücreti ile normal ölçekte 18, olimpik ölçekte 9 adet atletizm pisti inşa edilebiliyor.

Futbol tarihinin rekor transfer ücreti 100 milyon avro ile 540 bin adet profesyonel tenis raketi alınabiliyor. Real Madrid'in yeni satışa çıkardığı "Bale" formalarından ise 1 milyon 282 bin adet sipariş verilebiliyor.

Lüks tüketim

Bale'in bonservisiyle Mercedes'in Türkiye'de satılan en üst modellerinden "SLS AMG GT Roadster"dan 218, ortalama motorlu yatlardan ise 66 adet alınabiliyor.

Yeşil sahalarda Bale'e ödenen rekor parayla alınabilecekler listesinde şunlar da yer alıyor:

- Tottenham Hotspur bileti - 10 milyon 490 bin

- Tottenham'ın bu sezon yeniden kurduğu orta sahası - (Capoue, Eriksen, Lamela, Paulinho, Chadli+ 10 milyon avro artıyor)

- Neymar + Mario Götze (6 milyon avro artıyor)

- Luka Modric + Radamel Falcao (10 milyon avro artıyor)

- Zlatan Ibrahimovic+Edinson Cavani (15 milyon avro artıyor)

Ajansspor