BioNTech/Pfizer'ın koronavirüs aşısının adı belli oldu: Comirnaty

Koronavirüsün mutasyona uğradığıyla ilgili gelişmeler sonrası açıklamalar ardı ardına gelirken, aşı konusunda en büyük ilerlemeyi kaydedip geliştirme başarısı gösteren BioNTech/Pfizer Covid-19 aşısının Avrupa Birliği'nde 'Comirnaty' adıyla pazarlanacağını duyuruldu. 

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 15:44
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 15:51
BioNTech/Pfizer'ın koronavirüs aşısının adı belli oldu: Comirnaty

BioNTech firmasının kurucuları Uğur ve Özlem Türeci ile şirketin CFO'su olan Sean Marett, corona virüsü için geliştirilen aşıyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Mainz'de düzenlenen basın toplantısında  BioNTech, Prizer aşısının adı açıklandı.

Geliştirilen aşının, mutasyona uğrayan yeni türe karşı bir koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda bir şey bilmediklerini ifade eden Uğur Şahin, geliştirilen BioNTech aşısının koronavirüs mutasyonuna karşı etkili olacağına dair bilimsel bir güven duyduğunu belirtti.

Şahin,"Ama bunu ancak deney yapılırsa bileceğiz ve veriler için 2 haftaya ihtiyacımız olacak. Aşımızın işe yarama olasılığı nispeten yüksek." dedi.

Virüs mutasyonuna karşı 6 haftada yeni aşı geliştirebileceklerini bildiren Şahin, düzenleyicilerin aşılar kullanılmadan önce aşıdaki değişiklikleri onaylaması gerekebileceğini söyledi.

AŞININ ADI BELLİ OLDU

BioNTech, geliştirilen Kovid-19 aşısının, AB'de "Comirnaty" adı altında pazarlanacağını da duyurdu.