BionTech CEO'su Uğur Şahin'den Omicron ile ilgili flaş aşı açıklaması!

İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve buradan dünyaya yayılan koronavirüste (Kovid-19) çeyrek milyarın üzerinde insana bulaştı. 5 milyondan fazla cana mal olan virüs son dönemde varyantları ile gündemde.Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısı geliştiren BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin açıklamalarda bulundu. Alman Der Spiegel dergisine konuşan Şahin, "Eğer Omicron varyantı yayılmaya devam ederse ikinci doz aşıdan 3 ay sonra yeni bir aşı yapmak gerekir" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2021 14:32
Değiştirme Tarihi: 10.12.2021 14:32
BionTech CEO'su Uğur Şahin'den Omicron ile ilgili flaş aşı açıklaması!

Güney Afrika'da ortaya çıkan ve buradan diğer ülkelere yayılan Omicron varyantı kısa sürede dünyanın alarma geçmesine neden olmuş durumda.

Zira bilim insanlarının Omicron hakkında hâlâ bilmediği çok şey var. Ayrıca varyant daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların buna karşı daha az etkili olabileceği endişelerine yol açan birkaç mutasyona sahip.

Bilim dünyası haftalardır bu sorulara kesin bir yanıt verebilmek için zamana karşı yarış verirken konu ile ilgili BioNTech kurucusu Prof. Uğur Şahin'den flaş bir çağrı geldi.

Şahin, Alman SPIEGEL Dergisi’ne verdiği demeçte Omikron varyantıyla ilgili gelişmeler karşısında iki doz aşının yeterli koruma sağlayamayacağının anlaşıldığını belirtti.

"3 AY İÇİNDE AŞI YAPILMASI MANTIKLI"

Omicron'a karşı 'takviye aşı olun' çağrısında bulunan Şahin, 'Bilimsel açıdan bakıldığında güçlendirici aşılarının da ikinci aşıdan hemen üç ay sonra yapılması mantıklı görünüyor' dedi.

İngiltere’de takviye dozların bu şekilde uygulandığını kaydeden Uğur Şahin, BioNTech aşısının yeni varyanta uyarlama çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, gerekli durumda dördüncü olarak yapılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Omikron Varyantlı koronavirüsün farklı mutasyonlarda yayılma gösterdiğini dile getiren Şahin, 'Şu an için hangisinin baskın geleceği ve yeni aşıda hangisinin kullanılacağı tam olarak net değil. Ayrıca gerçekten yeni bir aşıya ihtiyaç olup olmayacağının belirlenmesi birkaç hafta daha zaman alabilir. 2022 yılı için şimdilik en az 4 milyar doz aşı üretimi gerekiyor. Bunun daha fazla olabileceği konusunda düşünmeliyiz' dedi.
 

İlgili Sayfalar: Playlist