Bilim kurulu üyesinden bu görüntüye tepki! Ülke genelinde kısıtlamalar olabilir

Kurban Bayramı'nda İstanbul Kabataş iskelesinde kameralara yansıyan, Ada vapurunda yer kapmak için sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı anlara ilişkin konuşan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, bu görüntüyü gören sağlık çalışanlarının kırıldığını ifade etti. Vaka sayılarında artış olursa bölgesel kısıtlamalara gidilebileceğini söyleyen İlhan, 'İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu o il için, o hafta sonu için, o ilde sokağa çıkma yasağı ilan edebilir, sokakta bulunulan saatlere kısıtlama getirebilir, AVM'leri kapatabilir.' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 08.08.2020 11:19
Değiştirme Tarihi: 08.08.2020 11:19
Bilim kurulu üyesinden bu görüntüye tepki! Ülke genelinde kısıtlamalar olabilir

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgını ve virüsün ülkemizdeki seyrine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı'nın 3. gününde kameralara yansıyan ve birçok haber sitesinde yer alan görüntülere ilişkin olarak ise sağlık çalışanların kırgınlık yaşadığını ifade etti. 

İlhan bu konuyla ilgili olarak, '"Bazen görüntüleri görürken çok kırılıyorlar. Hafta sonu çok olumsuz bir fotoğraf vardı. 'Vapura koşuş' fotoğrafı. Medyada yer aldı, sizler verdiniz. Bu fotoğrafı konuşunca arkadaşlarımızla inanın hepsinin kalbi çok kırılmış durumda. Hocam, 'biz bu kadar emek sarf ediyoruz, cansiperane çalışıyoruz' diyorlar. Sağlık çalışanlarının şu anki çalıştıkları kıyafetleri düşünseler. İçlerine çok ince kıyafetler giyiyorlar, üstlerine kat kat giyiniyorlar. Yüzlerinde çift maske, gözlük, kafalarını kapatıyorlar, gerçekten çok zor şartlarda çalışıyor. Üzerlerinde çok yük var. Tam 'vakaları azalttık' diyorsunuz tekrar 1000'leri geçtik. Belirsizlik ortamı herkese olduğundan çok daha fazla sağlık çalışanlarını etkiliyor.' ifadelerini kullandı.

ÜLKE GENELİNDE KISITLAMALAR OLABİLİR

Vaka sayısında meydana gelen artışlara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları'Nın her konuda yetkili olduğunu, kurulların bulundukları illerde hafta sonu için sokağa çıkma yasağı ilan edebileceğini, sokağa çıkma saatlerinde kısıtlamalara gidilebilecğeini ve AVM'leri kapatabileceğini söyledi. 

Okullar için de kısıtlamalara gidilebileceğini söyleyen İlhan, yetkinin o ilin kendisinde olduğunun altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü:  İlin kendisi dahilinde yapabileceği gibi ilçede, mahallede de bunu gerçekleştirme yetkisine sahip İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu. Örneğin; A ilinde vakalar sürekli artıyor, B ilinde artmıyor. Türkiye genelinde kısıtlamaya gitmek diğer illerle ilgili de bazı sıkıntılar ortaya çıkarılabilir. Kurallara uyulmayan illerde kısıtlamaya gidilmesi, kurallara uyulan illerde kısıtlamaya gidilmemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tabi rakamlar çok ilerler, 2 binleri, 3 binleri geçer tabi ülke genelinde de benzer kısıtlamalar getirilebilir. Şu an böyle bir düşünce söz konusu değil.

Kaynak: DHA