Bilim Kurulu üyesi tarih verdi: Daha sert tedbirler hızlıca devreye sokulabilir

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yeni tedbirlerin 1 haftadır uygulandığını belirtti. Kayıpmaz, bu tedbirlerin hasta sayılarını, hastane yükünü azaltmaması durumunda da ek tedbirlerin gündeme gelebileceğini, kamusal alanda daha sert tedbirlerin her an için hızlıca devreye sokulabileceğini ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2020 13:01
Değiştirme Tarihi: 28.11.2020 13:01
Bilim Kurulu üyesi tarih verdi: Daha sert tedbirler hızlıca devreye sokulabilir

Koronavirüs vakalarının zirveye ulaştığı son günlerde yeni tedbirler alınmış ve uygulanmaya başlanmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs vaka sayıları istenilen düzeyde düşmezse yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceğine ilişkin açıklama yaptı. Peki yeni tedbirler gelecek mi? 

Afşin Emre Kayıpmaz'ın bu soruya cevabı şu şekilde: 

"Bireysel tedbirler bir yerde yetersiz kalırsa, kamusal tedbirler alınması gerekebilir. Kamusal önlemler zaten geçtiğimiz cuma akşamından itibaren devreye girmeye başladı. Ama; bu kamusal önlemler halihazırdaki durumu ile hastalığın yayılmasını kontrol altına alamazsa o zaman daha sert tedbirlerin de aşamalı olarak gündeme gelmesi söz konusu olur. Bunları da birçok işletme ve saat aralığı için düşünebiliriz" 

Haber ile ilgili metin girin!.

Tedbirler geçtiğimiz hafta sonu itibariyle uygulamaya konulmuştu. Uzmanlar, bu tedbirlerin sonuçlarını 2 hafta içinde göreceğimizi belirtmişti. Doç. Dr. Kayıpmaz da buna benzer bir konuya vurgu yaparak, bir haftalık kritik sürece dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Eğer bunlar hasta sayılarını, hastane yükünü azaltma anlamında yeterli olmazsa ek tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir. Aslında bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Elbette ki tam kapatma, hastanelerin üzerindeki yükü azaltma açısından faydalı bir yöntemdir. Ama bunun getireceği psikolojik, sosyal, ekonomik ciddi sonuçlar da vardır. Bireysel tedbirlerin yetersiz geldiği noktada kamusal daha sert tedbirler her an için hızlıca devreye sokulabilir. Önümüzdeki günler bununla ilgili belirleyici olacak. Önümüzdeki cumaya kadar seyir daha net şekilde ortaya konmuş olur" dedi.

Kaynak: DHA