Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü'den normalleşme ile ilgili çarpıcı açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü canlı yayında yaptığı açıklamalarda normalleşme sürecini değerlendirdi ve uçaklardaki boş koltuk planının tek başına bir çözüm olmayacağını dile getirdi.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 18:02
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 18:02
Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü'den normalleşme ile ilgili çarpıcı açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Habertürk'te normalleşme sürecini değerlendirdi ve çarpıcı ifadeler kullandı.

Yarın başlayacak normalleşme sürecinde ulaşım konusundaki düşüncelerini açıklayan Özlü, koronavirüsten ilk etkilenen sektörün havacılık olduğunu ancak diğer sektörlere göre daha çabuk normalleşeceğini dile getirdi. Özlü şunları söyledi:

- Gerek havalimanları, gerekse uçak kabin içi yönetimi, çok daha profesyonel ve yüksek teknolojik donanıma sahip. Bunların disiplinize edilmesi kontrol edilmesi çok daha kolay. Mesela otogarlarda, tren garlarında daha büyük sorumluluk var. Oralardaki süreçleri disiplinize etmek kontrol etmek çok daha güç.

“DAHA GÜVENLİ”

- Covid öncesinde de bu sistemler vardı. Uçaklarda genel havalandırma yapılmaz. 3 koltuk kendi başına yani müstakil havalandırma yapılır. Uçak havalandırması otobüs ve tren havalandırmasına göre çok daha güvenli ve hava kalitesi çok daha iyidir. Uçaklardaki asıl sorun bence, temaslı sorunlar. Yani yan yana oturma sorunları var.

“BOŞ KOLTUK ÇÖZÜM DEĞİL”

- Koltukların boş bırakılması çözüm değil. Onun yerine belki uçağa binen kişilerin kişisel koruyucu ekipmanları dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli. Mesela maskesiz kimsenin binmemesi, gözlük veya göz korucu bir şeyin kullanılması, yüz bariyerinin kullanılması bunlar çok önemli olacaktır.

- Belki uçak yolculuğu sırasında eldiven kullanılması gündeme gelebilir yolcular için. Yada eldiven olmasa bile el hijyeni, el temizliği dezenfektan kullanımı mutlaka girişte ve çıkışta bu zorunluluk haline getirilebilir.