Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, koronavirüse karşı uyarıda bulundu

Hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde bazı vatandaşlar maskelerini ıslatarak, hatta buzdolabında bekleterek kullanıyor. Bu durumla ilgili kritik uyarı  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova'dan geldi. Taşova, sıcak havalarda serinlemek amacıyla maskenin ıslatılarak kullanılması ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2020 10:03
Değiştirme Tarihi: 14.09.2020 10:03
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, koronavirüse karşı uyarıda bulundu

Koronavirüs salgınında gelinen son noktayı ve yaşanan gelişmeleri değerlendiren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova salgına karşı önemli uyarılarda bulunarak açıklama yaptı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Buzluğa da koyuyorlar, keşke işe yarıyor olsa, biz herhalde Adana’da çok tercih ederiz böyle bir olayı. Şimdiki bilgilerimizin ışığında ıslak ortam her zaman mikroorganizmaların, bakterilerin kolay yerleşip, bizi enfekte edebileceği bir yerdir. Biz bu tür kullanımları tasvip etmiyoruz

“Çevre sağlığı için bir tehdit oluşturabilir. Bir kişi dokunduğunda oradan mikroorganizmalar o sekrasyonlarla geçebilir. Evde de normal çöp kutusuna atabiliriz. Yeter ki bir barınaklı kutuda olsun. Elimizi de hemen ardından yıkayalım. En önemlisi bu.”

“Eldiven kullandığınız zaman elinizi yıkamıyorsunuz. Ama o eldivenle sanki elinizmişçesine her yere dokunuyorsunuz ve her yere dokunduğunuz o eldivenli ellerinizle gözlüğünüzü düzeltiyorsunuz, maskeyi düzeltiyorsunuz, çantanıza dokunuyorsunuz. Eldiven son derece anlamsız, gereksiz bir uygulama. Eldiven takıldığı zaman el hijyeni uygulanmıyor. Bunun en önemlisi eldiven takmak değil, el hijyenini uygulamaktır”. (DHA)