Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız

Koronavirüs salgını ortaya çıktığından beri salgını önlemek için alınan tedbirler kapsamında her seferinde maske kullanımına yönelik vurgu yapılıyor. Dün 25 ile getirilen maske takma zorunluluğundan sonra "Ne zamana kadar maske takacağız" sorusu akıllara düştü. Prof. Dr. Yamanel son dakika olarak yaptığı açıklamasında bu konuya ilişkin önemli bir bilgi paylaştı. Prof. Dr. Yamanel, "En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2020 11:13
Değiştirme Tarihi: 21.05.2020 11:13
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını için alınan tedbirlerin en başında maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı geliyor. Maske kullanımının büyük önem taşıdığı koronavirüs salgınında maske kullanımının ne kadar devam edeceği de merak edilen konuların başında geliyor. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Ne zamana kadar maske takacağız?' sorusuna yanıt verdi. Yamanel'in yaptığı son dakika açıklamalarına göre; maske takma tedbirinin ne zamana kadar süreceğine ilişkin ise "Global bir bağışıklığı kazanmadıktan sonra bu yeni normale alışmamız gerekiyor. Yeni normalin de 4 kuralı var. Kalabalık oluşturmamak, maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve hijyene uymak büyük önem taşıyor.

Ayrıca Yamanel; "Yani biz bunu aşı bulunana kadar, global bir bağışıklık tespit edilene kadar ya da etkin bir ilaç bulunana kadar devam ettirmemiz gerekiyor. En iyi ihtimal 2021’in başına kadar maske takacağız" cümlelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiği uyarısında da bulundu.

DHA