Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel açıkladı! 'Okullarla ilgili yeni kararlar alınabilir...'

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, okulların açılmasıyla ilgili yeni kararların alınabileceğini belirtti. Prof. Dr. Levent Yamanel yaptığı açıklamada, "Vaka sayıları, tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabilir" ifadelerinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2020 10:03
Değiştirme Tarihi: 05.08.2020 10:03
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel açıkladı! 'Okullarla ilgili yeni kararlar alınabilir...'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Kurban Bayramı sonrasında okulların açılmasıyla alakalı çok önemli açıklamalarda bulundu. Salgının çok dinamik olduğunu belirten uzman isim, bayram sonrası eğer vakalarda büyük bir artış yaşanırsa, okulların açılmasıyla alakalı yeni önlemler alınabileceğini belirtti. İşte Prof. Dr. Levent Yamanel'in o açıklamaları;

'TÜRKİYE'NİN R DEĞERİ 1'İN ÜZERİNE ÇIKTI'

Prof. Dr. Yamanel, Türkiye'nin R değerine (virüs bulaştırma katsayısı) ilişkin, "Türkiye'nin R değeri 1'in altına inmişti. Son artışlar ile R değeri 1'in üzerine çıktı. 'R değerinin 1'in üzerine çıkması' demek yayılımın artışını gösteren bir durum. Şu an da ikinci pik riski söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli. Eğer tatil beldelerinden bir yayılım söz konusu olursa o zaman birinci pikin üzerine ikinci artış da söz konusu olabilir" diye konuştu.

'DEĞİŞİKLİĞİN AMACI DÜNYADAKİ TABLOYA EŞLİK ETMEK'

Prof. Dr. Yamanel, Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı günlük koronavirüs tablosunda yapılan değişiklikle ilgili, "Bu değişikliğin amacı, bütün dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek o nedenle yapıldı. Ağır hasta, ciddi hasta kategorisi eklendi. Yoğun bakım hastası ve entübe hasta sayıları da bu ciddi hastaların içine koyuldu" dedi.

Türkiye'deki aşı çalışmalarına da değinen Yamanel, "Türkiye'de 2 aşı çalışması çok önemli yol katetti. Çalışmanın fazları devam ediyor. 4-6 ay sonra aşı insanlar üzerinde denenecek duruma gelebilir" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

'KORONAVİRÜS MEVSİMSEL GRİP İLE KARIŞACAK'

Prof. Dr. Yamanel, sonbaharda görülen mevsimsel grip ile koronavirüsün karıştırılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Koronavirüs grip benzeri bir tablo yapıyor. Bu nedenle tabi ki de mevsimsel grip ile karışacak. Bunun karışmaması için mümkün olduğu kadar grip aşısının olunması gerekir. Koronavirüs ile mevsimsel gribi birbirinden çok önemli ayıran şeyler yok. Ama koronavirüsün yaptığı enfeksiyonda özellikle tat ve koku almada bozukluk meydana geliyor. Bu gripte de meydana geliyor ama koronavirüs enfeksiyonlarında daha fazla oluyor. Koronavirüs ciddi enfeksiyon yapabilen ve hızla ilerleyen bir hastalık. Kendilerinde grip benzeri bulgular olan insanların müracaat edip bir hekim tarafından değerlendirilmeleri gerekir."