Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan Covid-19 aşısı öncesi 'ağrı kesici' uyarısı

Bazı ağrı kesicilerin koronavirüs aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalar yapılıyordu. Bu konuya dair değerlendirmede bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 'antienflamatuar' özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirtti. Akın, 'Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 27.02.2021 14:02
Değiştirme Tarihi: 27.02.2021 14:02
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan Covid-19 aşısı öncesi 'ağrı kesici' uyarısı

Bazı bilim insanları, günlük hayatta sık sık kullanılan ağrı kesicilerin, Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceğine yönelik açıklamalar yaptı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın konuyla ilgili şunları söyledi: 

"Dünyada çok çeşitli ağrı kesiciler var. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor"

"AŞI OLACAK KİŞİLER HEKİME DANIŞSIN"

Covid-19 aşısı yaptıran kişilerin hekim kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Akın, şu uyarılarda bulundu: "Koronavirüs aşısı sonrası kişilerin hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair öneriler veriliyor. Kişilerin buna sıkı sıkıya uymaları gerekiyor. Bizim "antienflamatuar" dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle "antienflamatuar" özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda ya da vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar" uyarısında bulundu.

Aşı konusunda halka yönelik belgeler hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Akın, "Bununla ilgili bilgiler Sağlık Bakanlığı´nın korona ile ilgili sayfasında var. Belki bu broşürleri aşı olan kişilere de vermemiz gerekecektir. Tüm ağrı kesicileri bağışıklığı baskılamıyor."

Kaynak: DHA