Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: Kendi görüşümü açıklamam gerekirse...

Ramazan Bayramı'nda neler olacak? Dışarı çıkabilecek miyiz? Merak edilen sorulara ilişkin Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik'ten açıklama geldi. Çelik, tedbirli olmamız  gerektiğini, bu bayramın eski bayramlar gibi olmaması gerektiğini dile getirdi. Çelik ayrıca, bu seneki bayramın telefonlarla ve görüntülü konuşmalar yoluyla yapılması gerektiğini söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 05.05.2020 09:51
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: Kendi görüşümü açıklamam gerekirse...

Görev aldığı hastanedeki koronavirüs vakalarının azaldığını söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, hasta sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını, buna bağlı olarak ölüm sayısının da azaldığını söyledi. 'Şu an bizim entübe sayımız da ilk başlara göre son derece düşük seviyede seyrediyor" diyen Çelik, filyasyon çalışmaları nedeniyle pozitif vakaların yakınlarını saptayıp onları hastaneye aldıklarnı ifade etti.

'HAZİRAN'I BULACAK'

Koronavirüsle mücadelede piki yayvan hale getirmenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhami Çelik, "Bizim virüste piki yayvanlaştırma gerekiyordu. Biz, bunu başarabildiğimizi ülke olarak görmekteyim. Nasıl pik artışı yavaş yavaş geliştirdiysek azalmayı da öyle götürebileceğiz. Birden düşmesini beklememiz mümkün değildir. Ben yine koronavirüsle mücadele konusunda sonunun Haziran'ı bulacağını tahmin etmekteyim" dedi.

'BAYRAMDA KURALLARI ESNETMEK SIKINTILI GÖRÜNÜYOR'

Ramazan Bayramında dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Çelik, "Bayramla ilgili kararın ne olacağını bilmiyorum ama şu aşamada kendi görüşümü açıklamam gerekirse kuralları esnetmek biraz sıkıntı gibi gözüküyor. Çünkü daha önce yaşanan tecrübeler var. Japonya ve Singapur'da gördük. Bunları bizim örnek almamız gerekiyor. Daha temkinli ve tedbirli gitmek gerekiyor. Ramazan Bayramı'nın eski bayram gibi olmaması gerekiyor. Bunu bizim telefonlarla veya görüntülü konuşmalarla yapmamız gerekiyor. Yaz tatilinde de planlama yapmak için Haziran'ı görmek gerekir. Çünkü, vaka sayımız Haziran'da 150-175 bin aralığında olur" ifadelerini kullandı.