Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'den çocuklarla ilgili flaş uyarı: Parmakta şişlik ve kızarıklık...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs belirtilerinin çocuklarda farklı olduğunu dile getirdi. Tezer, 'baş parmakta kızarıklık, şişlik gibi bulgularla değişik cilt bulguları ile gelebileceklerini de aklımızda tutmamız gerekiyor." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 08.11.2020 12:12
Değiştirme Tarihi: 08.11.2020 12:12
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'den çocuklarla ilgili flaş uyarı: Parmakta şişlik ve kızarıklık...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüsün çocuklarda ateş ve öksürük gibi bulguların erişkinlere göre daha az görüldüğünü söyledi. 

Çocuklarda burun akıntısı, ishal, kas ağrıları ve burun tıkanıklığı olabileceğini söyleyen Hasan Tezer,  çocuklarda değişik cilt bulgularının da görüldüğünü söyleyerek, "Özellikle baş parmakta kızarıklık, şişlik gibi bulgularla değişik cilt bulguları ile gelebileceklerini de aklımızda tutmamız gerekiyor. Bunlar aslında bildiğimiz daha önceden de karşımıza çıkan semptomlar ama daha sık görmemiz sebebiyle yeni semptom gibi söyleyebiliriz. Tüm dünyada tüm total vakanın yüzde 1 ile 8'ini çocuk vakalar oluşturuyor. Ülkemizde de tüm total rakamın yüzde 8’ini çocuk vakalar oluşturuyor. Genel anlamda baktığımız zaman aslında yüzde 90 çocuk hastalığı hafif şekilde atlatıyor, yüzde 5’lik bir kısım ağır seyredebiliyor. Bunun da yüzde 1'inin altındakiler çok ağır yoğun bakım ihtiyacı gerektirecek şekilde seyrettiğini biliyoruz" diye konuştu.

(DHA)