Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'den 60 yaş üzeri vatandaşlara uyarı: Düğünlere gitmeyin

Koronavirüs salgını nedeniyle düğün, nişan, büyük toplantılar gibi toplu organizasyonların birçoğunun yapılmasına yasak gelmişti. 1 Haziran itibariyle normalleşme adımlarının atılmaya başladığı Türkiye'de, sıkı kurallar eşliğinde düğün ve nişanlar da 1 Temmuz itibariyle yapılabilir hale geldi ancak uyarılar gelmeye devam ediyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, 60 yaş üzeri vatandaşların düğüne gitmemesini söyleyerek ciddi bir uyarıda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 04.07.2020 10:36
Değiştirme Tarihi: 04.07.2020 10:36
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer'den 60 yaş üzeri vatandaşlara uyarı: Düğünlere gitmeyin

1 Temmuz tarihi itibariyle düğün salonları açılmış ve evlenmeyi bekleyen çiftler düğünlerini yapmaya başlamıştı. Ancak koronavirüs riski hala ilk günkü gibi tehdidini sürdürüyor. Uzman isimlerden de sık sık uyarılar geliyor. Çünkü kalabalık her ortam, virüse büyük bir davetiye çıkarıyor. Uyarı yapan isimlerden biri de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi  Hasan Tezer...

Prof. Dr. Hasan Tezer, 60 yaş üstündekilerin düğünlere gitmemesini istedi. Tezer ayrıca taziyelerde asker uğurlamalarında ve düğünlerde, virüsün yayılmasını önleyecek kuralların ihlal edildiğini ifade etti. 

Düğünlerin ve nişan törenlerinin kısa sürmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tezer, bu alanların kalabalık da olmaması gerektiğini belirtti. Tezer ayrıca vatandaşların halay çekmemesi, kalkıp oynamaması gerektiğnini de altını çizdi. 

Tezer'in açıklaması şu şekilde: 

"Kalabalık olmaması gerekiyor taziye yerlerinin, nişan düğün törenlerinin, kısa süreli olması gerekiyor, yani insanların orada kalkıp halay çekmemesi, oynamaması gerekiyor. Onun dışında askere uğurlama törenlerine bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Çünkü görüyoruz, havaya asker atma, halay çekmeler, yakın temasın maskesiz bir şekilde sağlandığını hepimiz medyadan yakinen takip ettik."

Hasan Tezer'in en önemli uyarısı da 60 yaş ve  üzeri vatandaşlara geldi. Bu kişilere düğünlere gitmeyin tavsiyesinde bulunan Tezer, yalnızca bu kişilerin değil kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin de bu organizasyonlarda yer almaması gerektiğini belirtti. 

Kaynak: DHA