Bilim Kurulu Üyesi'nden korkutan açıklama: Yüzde 100'e yakın artış var

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınına dair flaş açıklamalarda bulundu. İlhan, 30 Temmuz tarihinde aktif vaka sayısının 10 binlerde olduğunu, şu gün itibariyle ise aktif vaka sayısının 19 binlere ulaştığını, bunun da yüzde 100 artışa denk geldiğini ifade etti. Bu sayıların ne anlama geldiğini de açıklayan Mustafa Necmi İlhan, "19 bin kişinin olması ve giderek artması bize koronavirüs tedavi sürecinin daha uzun zaman aldığını ve tedavinin daha da zorlaştığını gösteriyor" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2020 11:42
Değiştirme Tarihi: 03.09.2020 11:42
Bilim Kurulu Üyesi'nden korkutan açıklama: Yüzde 100'e yakın artış var

Hayatını kaybeden kişi sayısında yaşanan artışla ilgili konuşan İlhan, 1 haftalık süreçte 15-20 olan vefat sayısının 40'a çıktığını, bunun nedenini de ağır hastalarımızda virüs yükünde meydana gelen artışa bağladı. 

20 koronavirüs hastasından 1'inin entübe olduğunu söylyeen Necmi İlhan, "Diyelim ki 1500 kişi tanı alıyorsa bunların içinden 75-80 kişi makineye bağlı hale gelecek anlamına geliyor. Makineye bağlı kişiler arasında vefat ihtimali çok daha fazla" diye konuştu.

Koronavirüs vakalarının günlük 2 binleri zorlayabileceğini ifade eden Mustafa Necmi İlhan,  "Vatandaşlarımız kurallara uymaz, daha sık bir araya gelirlerse mevsim nedeniyle daha çok kapalı alanlarda bulunacakları söz konusu olacağından vaka sayısının daha çok artmasından endişe ediyoruz. Nereye gidebilir? 2 binleri de zorlayabilir. Herkesin kendi öz disiplini içinde kurallara uymasını bekliyoruz. Bireysel özen olmadan kolluk tedbirleri ile salgının üstesinden gelmek mümkün değil. Sert önlemler ile bir yere varılmıyor" dedi.

DHA