Bilim Kurulu üyesi Levent Yamanel'den kurban bayramı ve tatili açıklaması: Yansımaları bu hafta ortaya çıkacak

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel koronavirüsün vakalarındaki artışa ilişkin DHA'ya önemli açıklamalarda bulundu. Levent Yamanel, aile içi koronavirüs tedbirleri alınmadığını ve bu nedenle vaka sayısında büyük artışların yaşandığını ifade etti. Bir ailede 8-10 vaka tespit edildiğini söyleyen Yamanel, aile içi temastan uzak durulmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli dedi. Öte yandan kurban bayramı ve tatili nedeniyle haberlere yansıyan sosyal mesafe ihlalleriyle ilgili de 'yansımaları bu hafta ortaya çıkacak' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2020 10:14
Değiştirme Tarihi: 11.08.2020 10:14
Bilim Kurulu üyesi Levent Yamanel'den kurban bayramı ve tatili açıklaması: Yansımaları bu hafta ortaya çıkacak

Prof. Dr. Levent Yamanel, salgının başından bu yana uyarısı yapılan maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması durumunda vaka sayılarının çok çabuk düşeceğini ifade etti.

Aile içinde tedbirlerin alınmadığını söyleyen Levent Yamanel, alınmayan bu önlemin virüs yayılımında etkili olduğunu belirtti. 

Kendimizden şüphe ediyorsak ailemizleyken de maske takmamız gerektiğini söyleyen Levent Yamanel, düğünlerde restoranlarda kafelerde ve işyerlerinde de kurallara sıkı sıkıya uymamız gerektiğini vurguladı. 

Levent Yamanel ayrıca, 'Aile içinden bir kişi bulaştırıcı olursa bütün aileye bulaşıyor ve vakalarımız genellikle ailesel vakalar haline geliyor" dedi.

BAYRAMIN VE TATİLİN YANSIMALARI BU HAFTA ORTAYA ÇIKACAK

Kurban bayramı tatilinde sosyal mesafenin çoğu zaman hiçe sayıldığı görüntüler sosyal medyada ve birçok kez haber bültenlerinde yer almıştı. Başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere çok sayıda kişi, tatilde kurallara ve tedbirlere uyulması gerektiğini sık sık vurgulamıştı. Prof. Dr. Levent Yamanel, bayram ve tatildeki bu ihmallerin yansımalarının bu hafta ortaya çıkacağını ifade etti, 'Bayramın ve tatilin yansımaları bu hafta içerisinde kendini belli edecektir. Ümit ediyorum ki bu sayılarla geçiştiririz ama artabilir. Vatandaşlarımızın çok dikkat etmesi lazım" diye konuştu.

Kaynak: DHA

İlgili Sayfalar: Playlist