Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik'ten herkesi ilgilendiren açıklama: Belirtiler değişti

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. İlhami Çelik, koronavirüs belirtilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Çelik, yaz aylarının gelmesiyle birlikte koronavirüs belirtilerinin bulantı, ishal ve kusma şeklinde ortaya çıktığı, en çok görülen belirtilerin de bunlar olduğunu söyledi. Peki koronavirüs belirtileri nelerdir? 

Yayınlanma Tarihi: 04.07.2020 13:30
Değiştirme Tarihi: 04.07.2020 13:30
Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik'ten herkesi ilgilendiren açıklama: Belirtiler değişti

Koronavirüs belirtileriyle ilgili son dakika açıklamasında bulunan Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik, birinci dalganın tamamen bitmediğini, yaz aylarının gelmesiyle insan vücudunda bir direnç artışının görüldüğünü ifade etti. Halen yoğun bakım ünitelerinde hastaların olduğunu belirten İlhami Çelik, virüsün hastalık yapıcı özelliğinde azalma olmadığı ifade etti.

İlhami Çelik, yaz aylarının gelmesiyle koronvirüsün farklı belirtiler gösterdiğini de dile getirdi. Koronavirüsün çok sayıda belirtisi olduğunu kaydeden Çelik, yaz ayları özelinde bir açıklama yaparak, kusma bulantı ve ishalin bu dönemki koronavirüs belirtileri arasında yer aldığını söyledi. 

Öksürük ve yüksek ateş şikayetinin de koronavirüs belirtisi olarak halen sürdüğünü söyleyen İlhami Çelik, ciltte döküntü, koku kaybının da halen görülen semptomlar arasında olduğu dile getirdi. 


Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu. Klasik olan öksürük, ateş ve nefes darlığı idi. Halen öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz. Ciltte döküntü, koku kaybı da halen görülen semptomlar. Mayısta kemik ve eklem ağrıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı itibarıyla yüksek ateş belirtisi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs vaka sayısının sonbahar döneminde artacağını söyleyen İlhami Çelik, ikinci dalganın şu an söz konusu olmadığını, henüz birinci dalgada vakaların sıfırlanmadığının altını çizdi. 

İlhami Çelik, "Sonbaharda hastalığın yüksek sayılara çıkacağından söz edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DHA