Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan: Deniz suyunun içerisinde virüsün canlı kalma ihtimali düşük

Tüm dünyanın koronavirüs ile mücadelesini sürdürdüğü şu günlerde yaz dönemimin başlamasıyla beraber deniz suyundan koronavirüs bulaşır mı sorusu da akıllara geliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan konuya ilişkin son dakika açıklamalarını paylaştı. Turan; "Deniz suyunun içerdiği tuz miktarı nedeniyle denizde canlı kalma ihtimali düşük" dedi ve bu sebepten havuz değilde deniz tercih edilmesi vurgusunu yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 05.06.2020 10:05
Değiştirme Tarihi: 05.06.2020 10:05
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan: Deniz suyunun içerisinde virüsün canlı kalma ihtimali düşük

Koronavirüs riskinin hala devam ettiğini belirten ve gerekli kurallara uyulması gerektiği vurgusunu yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, tatilde havuz yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Turan "'Deniz mi havuz mu?' sorusunun cevabı aslında bende net; deniz. Çünkü halkımız deniz suyunda daha güvenli olacaktır. Havuzda da virüsler yaşamıyor; ama yine de deniz suyu havuz suyuna göre her zaman daha güvenlidir. Benim de şahsen önerim denize girilmesi şeklinde olur. Çünkü bu virüslerin oda sıcaklığındaki bir suda canlı kalabildiğini biliyoruz; ama deniz suyunun içerdiği tuz miktarı nedeniyle denizde canlı kalma ihtimali düşük. O yüzden de benim önerim yaz boyunca mümkün olduğu kadar denizi kullanmak. Vatandaşlarımıza havuzdan ziyade denizi tercih etmelerini öneririm" dedi.

DHA