Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan uyarı: Dikkat! Kafa karıştırıyor...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınına ilişkin konunun uzmanları tarafından aynı konu hakkında farklı açıklamalar gelmesi ve bu nedenle oluşan kafa karışıklığına dair uyarıda bulundu. Ateş Kara, meslektaşlarına seslenerek, 'Yaptığımız açıklamalarda dikkatli olmamız gerekiyor. Topluma zarar verme ihtimali olan açıklamalardan uzak durmamız gerekiyor' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2020 10:32
Değiştirme Tarihi: 29.10.2020 10:32
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan uyarı: Dikkat! Kafa karıştırıyor...

Koronavirüs salgınıyla ilgili, salgının başladığı günden bu yana binlerce uzmandan çok sayıda açıklama yapıldı. Bu açıklamalar birçoğu kafa karışıklıklarına yol açtı. Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan da bu konuda uyarı geldi. Prof. Dr. Ateş Kara yaptığı son dakika açıklamalarında, Covid-19'a ilişkin uzmanlar tarafından aynı konu hakkında yapılan farklı açıklamaların toplumda kafa karışıklığına neden olabildiğini söyledi. 

Prof. Dr. Ateş Kara'nın açıklaması şu şekilde: 

"Bu hepimizin üzerinde olduğu gibi toplum üzerinde de veya bu alanla direkt ilgilenmeyen kişilerin de aklında karışıklığa neden olabiliyor. O nedenle bizim yaptığımız açıklamalarda dikkatli olmamız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar bilimsel kanıtları olan veya toplum tarafından uygulandığında kişiye, çevresine zarar verme ihtimali olan açıklamalardan uzak durmamız gerekir"

Koronavirüs salgınıyla ilgili Fransa'da çıkan bir yayından örne veren Ateş Kara, "Salgının erken dönemlerinde Fransa'da bir yayın çıkmıştı; sigara içenlerin virüsü biraz daha az aldıkları şeklinde. Elinizdeki verilere bir bakıyorsunuz, hastaneye yatanlar biraz daha az sigara içenler, hastane dışında kalanlar daha fazla sigara içenler olabiliyor. Bu iki şekilde olabilir. Belki diğer kişiler biraz daha titiz oldukları için hastaneye erken gelmişlerdir, yatışları olmuştur. Siz öğrendikçe, böyle kişilerin yatmaması gerektiğini gördükçe ayakta takip etmeye başlamışsınızdır, evde takip etmeye başlamışsınızdır. Geriye dönüp baktığınızda şöyle görürsünüz; erken gelenler böyle bir salgın döneminde hemen ufak bir bulgusu ile gelenler. Bir bakıyorsunuz o grup hastaneye yatmış oluyor. Diğer grup ise belki de biz bazı şeyleri öğrendikten sonra biraz geç geldikleri için ayaktan takip edilmelerini söylemiş olabiliyoruz. Bir bakıyorsunuz bizim hastaneye yatırdığımız grup, çok daha az sigara içen ya da çok daha fazla maske takan gibi de görünebilir. Bunlar belki kişinin sadece titiz olmasıyla ilişkili olabilir. O nedenle de bu değerlendirmeleri ve yorumları yaparken bizim mutlaka bu faktörleri de göz önüne alarak söylememiz gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Kara, bunun tüketilen ürünler için de geçerli olduğuna dikkat çekerek, "Bazen bir bitkisel ürün veya tedavi dışında kullandığımız destekleyici ürün çok iyi olabilir; ama aşırı kullanıldığında risk yaratabilir. Onun için de, 'bunu şöyle kullanın, böyle kullanın' eğer bilimsel kanıtı yoksa ve gösterilmiş çalışmaları yoksa bu tür açıklamalar toplumda kafa karışıklığına neden olabiliyor. Özellikle ABD'de rakamların artmasıyla beraber maske takmanın zararlı olabileceğini söyleyen görüşler vardı. Bu tip görüşler bazen toplum içinde risk yaratabiliyor, bu sefer de hastalığın çok ciddi artmasına neden olabiliyor. Onun için de toplumun biraz da bu konuda işinin uzmanına veya bu konuda resmi kuruluşlara, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı bu bakımdan en güvenilir kuruluşlardan bir tanesi. Yurt dışında farklı ülkelerin sağlık otoriteleri olabilir, Dünya Sağlık Örgütü olabilir, onların verilerine güvenilmesi en doğrusu" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Etiketler: ateş kara