Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap'tan koronavirüste ikinci dalga uyarısı

Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap'tan koronavirüsle ilgili son dakika açıklamaları geldi. Koronavirüste ikinci dalga ne zaman gelecek sorularına adeta cevap olan açıklamada Azap, "Sonbahar, kış aylarında koronavirüs salgınında ikinci bir dalga bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 25.05.2020 10:12
Değiştirme Tarihi: 25.05.2020 10:12
Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap'tan koronavirüste ikinci dalga uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap yaptığı açıklamayla binlerce vatandaşı uyardı. Yaz döneminde koronavirüsle ilgili ikinci dalga beklemediklerini belirten Azap, sonbahar, kış aylarında koronavirüs salgınında ikinci bir dalga beklendiğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap'ın açıklamaları:

"Havaların soğumasıyla birlikte yılın son aylarına doğru bir ikinci dalga riski var. Havaların soğumasıyla birlikte grip, nezle yapan virüsler gibi kapalı, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği bir ortam oluşmuş oluyor… Bu nedenle bu virüste de biz sonbahar, kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz."