Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan koronavirüs ilacıyla ilgili flaş açıklama!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs nedeniyle ABD'de düzenli kullanılan ve hastalığı yüzde 47 oranında düşürdüğü ortaya çıkan aspirin ile ilgili konuşan uzman isim, bu ilacın Türkiye'de en başından beri kullanıldığını belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2020 11:16
Değiştirme Tarihi: 29.10.2020 11:16
Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan koronavirüs ilacıyla ilgili flaş açıklama!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, kullanıldığı takdirde koronavirüs hastalığının etkisi yüzde 47 oranında düşüren ilaçla ilgili konuştu ve bu ilacın salgının başından itibaren Türkiye'de kullanıldığını belirtti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüsten kaynaklanan ölümlerin önemli bir sebebinin vücuttaki bütün damarların iç yüzeyini döşeyen hücrelerin, virüsten etkilenerek görevini yapamaz hale gelip, kanın pıhtılaşması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Azap, "Kan pıhtıları oluşup küçük damarları, ince kılcal damarları tıkamaya başlıyor. Bu damarlar tıkandığı zaman organlar beslenemiyor. Akciğer yetmezliği, solunum yetmezliği şeklinde karşımıza çıkıyor. Beyinde felçlere sebep olan pıhtılara sebep olabiliyor. Kalp krizi olabiliyor" dedi.

'BAŞTAN BERİ HASTALARIMIZDA KULLANIYORUZ'

Bunun salgının erken dönemlerinden itibaren bildikleri bir konu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Azap, "Aslında pek çok enfeksiyon hastalığında böyle olur. 'Septik şok' dediğimiz 'sepsis' dediğimiz tablo ortaya çıkar. Vücudun pıhtılaşma sistemi bozulur, kanın akışkanlığı bozulur, bu pıhtılar nedeniyle organ yetmezliği ve ölümler gerçekleşir. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı şey de bu kan sulandırıcı ilaçların gerçekten bunu ne kadar önlediğini gösteren bir çalışma, aspirinin yüzde 50 oranında bunları önlediğini gösterdiler. En baştan beri böyle bir durum olduğunu bildiğimiz için Türkiye'de zaten kan sulandırıcı 'aspirin' olabilir 'heparin' gibi başka bazı daha farklı ilaçlar olabilir, baştan beri hastalarımızda kullanıyoruz" diye konuştu.

(DHA)