Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan çok önemli Ankara uyarısı: Şubat ortasında...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Ankara ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Prof. Dr. Alpay Azap, nisan, haziran, ağustos ve kasım aylarında 4 dalga yaşandığını, beşinci dalganın ise şubat ortalarında olacağını ifade etti. Alpay Azap ayrıca koronavirüs salgınının biteceğini ancak virüsün ortadan kaybolmayacağını vurguladı. Azap, koronavirüsün mevsimsel bir hastalık gibi olacağını, kışın artıp yazın da azalan, grip gibi bir hastalık olmasını beklediklerini söyledi. Azap, normale dönüş için ise 2022'yi işaret etti. 

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 12:05
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 12:06
Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan çok önemli Ankara uyarısı: Şubat ortasında...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Salgının ülke ülke, hatta il il değiştiğini söyleyen Alpay, buna örnek olarka Ankara'yı gösterdi. Alpay, Ankara'nın salgın boyunca 4 kez pik yaptığını ve beşinci dalgasını da şbuat ayı ortalarında beklediklerini, bu dalgalanmanın da mart ayına kadar süreceğini belirtti.

Koronavirüs salgınıyla ilgili tanı konulan 1 kişiye karşılık, tanı konulamayan 9 kişi olduğunu söyleyen Alpay Azap, 100 milyon vaka resmi olarak biliniyor ancak konulamayan tanılarla birlikte bu sayının 1 milyarı bulduğunu ifade etti. 

Alpay Azap şöyle devam etti: Ölüm sayısı da 2 milyon diyoruz; ama tanı koyamadıklarınızla 5 milyona yakın kaybımız oldu. Salgın bitecek; ama virüs kaybolmayacak. Covid-19’un mevsimsel bir enfeksiyon olarak kışın artan yazın azalan, grip gibi bir hastalık olmasını bekliyoruz. En iyimser tahminle bağışıklık 2 yıl sürerse bu 2 yılda bir yine özellikle kış aylarında artan sonra azalan bir hastalık yapacak" diye konuştu.

RAHATLAMA 1 YIL SONRA

Prof. Dr. Azap, ilaçların hastalıkları tedavi ettiği gibi yayılımı da engellediğini belirterek, "Covid-19 için şu an kullanılan ilaçların hiç biri doğrudan virüsü ortadan kaldıran ilaçlar değil. Virüse doğrudan etkili ilaç, önümüzdeki yılın ocak, şubat aylarında geliştirilmiş olacak. En iyimser tahmin; bu yılın kasım, aralık ayı gibi bu ilaçlar yaygın şekilde kullanılıyor olacak. Yani önümüzdeki sene bu zamanlar normale dönmüş olacağız. Maskeleri çıkarıp mesafeyi umursamayacağız; fakat çok uzun yılar boyu bu virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Tıpkı grip gibi" ifadesini kullandı.

'ANTİKOR TESTLERİ YASAKLANMALI'

Konuşmasında sık sık aşıların önemine dikkat çeken, aşıların hızlı geliştirilmiş olmasının özensiz yapıldığı anlamına gelmediğinin altını çizen Prof. Dr. Azap, "Şu an uygulanan bütün aşıların ağır ve öldürücü enfeksiyon gelişimi önleme kapasitesi birbirine benzer. Son 6 ay içinde hastalığı geçirenlerin aşılanmasına veya antikora baktırmasına gerek yok. Antikorlara güvenemiyoruz. Antikor testleri yasaklanmalı; çünkü bilimsel faydası yok. Kandaki antikorun solunum yollarındaki virüse ne kadar etkili olacağını kestirmeniz mümkün değil. Önemli olan bağışıklık. Eğer Covid-19 geçirdiyseniz kanınızdaki antikordan bağımsız olarak en az 6 ila 8 ay bu hastalıktan korunuyorsunuz. Bu kadar zaman geçmeden tekrar hastalanan kişiler var; ama sayıca çok azlar. Dünya genelinde kanıtlı 100 milyon kişi varsa, tekrar enfekte olan 10 binin altında. Çok çok düşük bir oran" dedi.