Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma süresi uzayacak mı?

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, koronavirüsle ilgili yeni ne gibi kararların alınacağını merak eden vatandaşlar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. 29 Nisan tarihinde yapılan son toplantının ardından, tüm ülke genelinde 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma kararı alınmıştı. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma süresi uzayacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2021 10:33
Değiştirme Tarihi: 05.05.2021 10:33
Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma süresi uzayacak mı?

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Bilim Kurulu tarafından verilen tam kapanma kararının ardından yeni toplantı öncesinde nasıl kararların alınacağı vatandaşlar tarafından bekleniyor. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma süresi uzayacak mı?

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN? 

Bilim Kurulu toplantısının bu hafta ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. En son toplantı 29 Nisan tarihinde gerçekleşmişti. Bu haftaki toplantının 5 ya da 6 Mayıs tarihinde yapılması bekleniyor.

BAKAN KOCA'NIN SON YAPTIĞI AÇIKLAMA 

Geçen hafta gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunmuştu. Koca şunları söylemişti;

Tüm dünyayla birlikte salgın boyunca ağır bedeller ödedik. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimiz kaybettik. Sevdiklerimiz korumak için onları görmemeyi göze aldık. Bu yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü. Vaka sayılarının ve kayıpların artmaması için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık.

Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından tamamen kurtulmamıza fayda sağlar. Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili.

Ülkemizde 2 aşı kullanıma girdi. 3. olarak ise Sputnik aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayısta gerçekleşecektir. Aşının ülkemizde üretimi için teknoloji transferi de yapılacaktır.

Haziran ayıyla birlikte BioNTech aşısının teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugünkü toplantıda Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki doz arasında uygulanma süresinin 6-8 hafta olarak karar verilmiştir.Diğer aşı üreticileriyle de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.

5 KİŞİDE HİNDİSTAN VARYANTI GÖRÜLDÜ 

* Mutasyonlar, RNA virüsleri için beklenen bir durumdu. Virüsle mücadeleyi güç hale getiren de budur.

* Bugün dünya genelinde karşılaşılan onlarca mutasyon varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılmaktadır.

* Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştür. İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez gözlendi, vakalar izolasyonda ve takip altında.

* Sözün gücünün azaldığının farkındayım ama sizin gücünüzden hiç endişem yok. Çok direndiniz, mücadele ettiniz ve yoruldunuz. Sizlerden ricam, bir seferberlik haliyle mücadeleye katılmanızdır. Bu mücadelenin galibi bizler olacağız. Ramazan Bayramı'nı huzurla karşılamak için birlikte mücadele edelim.