Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Kısıtlama kararlarıyla ilgili yeni kararlar gündemde!

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce vatandaş tarafından büyük bir merakla sorgulanmaya devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu hafta yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısında ne gibi kararlar alınacağı merak edilirken, kısıtlamaların genişletilebileceği de öngörülüyor. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? 

Yayınlanma Tarihi: 10.02.2021 14:57
Değiştirme Tarihi: 10.02.2021 14:57
Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? Kısıtlama kararlarıyla ilgili yeni kararlar gündemde!

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle toplanan Bilim Kurulu toplantısının bu hafta yapılıp yapılmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınacak yeni kararlar merak edilirken, kısıtlamaları gevşetme gibi bir konunun olup olmayacağı ise merak konusu. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman yapılacak? 

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın tarihi ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Toplantı genellikle çarşamba günleri 17.00'de video konferans yöntemiyle başlıyor. Bu haftaki toplantının da 10 Şubat'ta yapılması bekleniyor. 

GEÇEN HAFTAKİ AÇIKLAMALAR 

3 Şubat tarihinde yapılan toplantı sonrası  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklama yapmıştı. Aşılamada son durumu paylaşan Bakan Koca, "İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü ve aşama aşama 2. gruba dahil vatandaşlar aşılanacak." ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Koca, İngiltere mutasyonları dışında, 2 kişide Güney Afrika varyantı, bir kişide ise Brezilya varyantına rastlandığını açıkladı. Öte yandan yüz yüze eğitime geçişte artan hareketlilikle birlikte doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takibin yapılacağını belirtti. 

Yüz yüze eğitimle ilgili de bilgi veren Koca, şunları söylemişti;

Okullarımızda sınırlı bir şekilde yüz yüze eğitime tekrar başlanması yönünde karar alındı. Hareketliliğin daha az olduğu köy okullarında 15 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacak. Mart ayında ise ilkokullarımız, 8 ve 12’inci sınıflar ve özel eğitim okullarında salgının seyrine göre kontrollü ve seyreltilmiş şekilde eğitimin başlaması hedeflenmektedir.

Sınırlı da olsa artan hareketlilikle beraber doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır. Elde edilecek bulgular sonraki adımlarımızın belirleyicisi olacaktır. Biliyoruz, öğrencilerimiz okullarını, öğretmenlerimiz öğrencilerini özledi. Ailelerimizin bu husustaki endişelerinin farkındayız. Ancak salgının hızının artması ile kaybolabilecek hayatların telafisi mümkün değildir. Bunu gözeterek çok hassas bir denge içinde hareket etmemiz gerekmektedir.