Bilim Kurulu Tevfik Özlü'den yarıyıl tatili uyarısı: Yeni dalgaya neden olabilir

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Özlü, yarıyıl tatili nedenilye şehirlerarası hareketlilik olması halinde, kurban bayramı benzeri bir durumun ortaya çıkacağını, bunun da yeni bir koronavirüs dalgasına yol açacağını belirtti. Tevfik Özlü, evlerin güvenli olduğunu, evde kalmak gerektiğini dile getirdi. 

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2021 11:18
Değiştirme Tarihi: 23.01.2021 11:19
Bilim Kurulu Tevfik Özlü'den yarıyıl tatili uyarısı: Yeni dalgaya neden olabilir

Yarıyıl tatili nedeniyle şehirlerarası insan hareketliliğinin olabileceğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu durumun güvenli olmadığını söyledi. 

Özlü, 'Eğer şimdi buna uymazsak, bu okul tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olursa, aynen Kurban Bayramı'nda olduğu gibi, bir dalgaya neden olabilir. Nasıl ki Kurban Bayramı'nda yaşanan insan hareketliliği, onu takip eden 1-2 ay içerisinde ciddi bir vaka artışıyla sonuçlandı, bu tatilde de buna dikkat etmezsek, aynı sonuçla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla bu süreç uzayabilir" diye konuştu.

Tedbirler sayesinde vaka sayısının azaldığını söyleyen Prof. Dr. Tevfik Özlü ancak halen bulaşın hızlı olduğunu belirtti. Dünya geneline bakıldığında salgının azalmadığını, arttığını söyleyen Özlü, "Amerika’da, Rusya’da, Hindistan'da, Brezilya'da, Avrupa'da alınan tedbirlere, yasaklara, kısıtlamalara rağmen artıyor. Özellikle varyant virüsle ilgili sıkıntılar çok fazla ve endişeler var. Biz iyi bir noktaya doğru gidiyoruz ama henüz güvenli noktada değiliz. Tedbirleri aldığımız için vaka sayıları azalıyor. Tedbirlerden vazgeçersek, eskiye dönersek, yine aynı şekilde aynı şeyi yaşayabiliriz. Onun için, biraz daha sabredeceğiz. Yaza rahat edeceğimizi düşünüyorum ama birkaç ay daha sabırlı olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA