Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı

Bir süredir ülke genelinde devam eden koronavirüs salgınını önlemeye yönelik tedbirler normalleşme takvimi ile biraz olsun gevşetilmişti. Ancak hafta sonu sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği konusu herkes tarafından merak ediliyordu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının olacağı kararının açıklanmasından sonra Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, bu yasağın gerekçelerini paylaştı.

Yayınlanma Tarihi: 05.06.2020 09:27
Değiştirme Tarihi: 05.06.2020 09:31
Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı

Türkiye'nin aylardır sürdürdüğü koronavirüs mücadelesi gereği alınan tedbirler ve kısıtlamalar normalleşme takvimiyle beraber gevşetilmişti. Normalleşme takviminin ardından gelen sokağa çıkma yasağını ile ilgili detayları Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap aktardı.  Azap, "İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi'nden birkaç şehir de var. Ankara'da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap hatıldığı Habertürk canlı yayınında sokağa çıkma yasağının gerekçelerini anlattı. 

İşte Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap'ın açıklamalarından satırbaşları;

-Salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmı İstanbul’daydı. İstanbul çok büyük bir il olduğu için, sayılar Türkiye’yi çok etkiliyordu. Türkiye’ye baktığınızda İstanbul sayılarını görüyordunuz aslında. İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını göz önüne alırsak Türkiye’nin geri kalanını görmeye başladık.

-İstanbul’un 1-1.5 ay önce tamamladığı salgın eğrisi bazı illerimiz için yeni başlıyor olabilir. Bunu dikkatlice takip etmek gerekir. Sayın Sağlık Bakanı “İkinci dalgayı beklemiyoruz” dedi. Bu önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme. Bu birkaç aylık dönemde vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmasa dahil artış da beklemiyoruz.

-Daha çok küçük odaklarda, genellikle birkaç kişiden kaynaklanan, o birkaç kişinin daha çok kişiye bulaştırdığı için onlu, yirmili, ellili sayılarda insanın birden hastalandığı küçük sayı artışları göreceğiz. Vaka sayılarının arttığı illerde bazı tedbirleri devam ettirmek gerekir